Odporyszów. Gmina dla powstańców

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 23.01.2023 11:52

W sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie zainaugurowano obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

W klimat modlitwy wprowadziły dzieci ze szkoły w Odporyszowie. W klimat modlitwy wprowadziły dzieci ze szkoły w Odporyszowie.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Miasto i gmina Żabno przez cały rok będą upamiętniać powstańców styczniowych, związanych z tą powiślańską ziemią. Inauguracja obchodów miała miejsce w sanktuarium Matki Bożej Odporyszowskiej 22 stycznia.

Wprowadzeniem do Eucharystii, której przewodniczył ks. kustosz Janusz Oćwieja CM, był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej im. Jana Wnęka w Odporyszowie.

Ks. Łukasz Bochenek przypomniał w homilii o powstańcach związanych z Powiślem Dąbrowskim.   Ks. Łukasz Bochenek przypomniał w homilii o powstańcach związanych z Powiślem Dąbrowskim.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Homilię wygłosił ks. Łukasz Bochenek, który przypomniał powstańców związanych z gminą Żabno i Powiślem Dąbrowskim, oraz wspierających ich mieszkańców regionu.

- To m.in. związani z Żabnem Jan Sowiński, Longin Kryciński, Wincenty Kryształowicz, Wojciech Jurek czy powstańcy przechodzący przez Żabno i tu zmarli Feliks Rudzki oraz Władysław Chilewski - do dziś spoczywający na żabnieńskim cmentarzu; to także hr. Józef Męciński, Władysław Dobrzyński, Aleksander Morbitzer i Antoni Sulczewski związani z Łęgiem Tarnowskim, to Ludwik i Kornel Zielonkowie, synowie Antoniego - zarządcy dworu w Siedliszowicach oraz pochodzący stamtąd 18-letni Stanisław Śmielowski, to bracia Szameitowie z Niedomic: Mieczysław, Dobiesław i Władysław oraz Wilhelm Habicht - członek rządu narodowego, walczący pod Igołomią, delegat Polaków w Szwajcarii, związany z Niedomicami, a wcześniej tu z Odporyszowem, gdzie zarządzał dobrami dworskimi, a tu, w tym kościele, przed obrazem Matki Bożej Pani Powiśla zawarł małżeństwo z Wandą Fihauserówną - córką właścicieli dóbr m.in. w Odporyszowie, Czarnych Niwach i Niecieczy (nawiasem mówiąc jej bracia Alfred i Czesław po części tu wychowywani byli również powstańcami). Małżeństwo Habichta i Fihauserówny pobłogosławił proboszcz z Otfinowa ks. Aleksander Ligocki, natomiast asystował mu miejscowy proboszcz, który łączył posługę w dwóch kościołach - w Żabnie i Odporyszowie - ks. Stanisław Morgenstern. A to z kolei bardzo ciekawa postać - godna przypomnienia i upamiętnienia. Żarliwy patriota w słowie i czynie, organizator manifestacji niepodległościowych, poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego oraz Rady Państwa w Wiedniu. Gorliwy czciciel Matki Bożej Odporyszowskiej, zatroskany o tę świątynię i dobro duchowo-patriotyczne wiernych. W gminnym tandemie duchownych wspierających powstanie obok ks. Morgensterna był proboszcz z Łęgu Tarnowskiego ks. Dionizy Klimaszewski. Nie tylko głosił idee niepodległościowe, co pomagał ukrywającym się powstańcom, za co był prześladowany i skazany przez władze austriackie na więzienie - mówił ks. Bochenek.

O projekcie uczczenia ks. Morgensterna pomnikiem w alei sanktuaryjnej mówił ks. kustosz.   O projekcie uczczenia ks. Morgensterna pomnikiem w alei sanktuaryjnej mówił ks. kustosz.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Kustosz odporyszowskiego sanktuarium dodaje do panteonu powstańców styczniowych zasłużonego m.in. dla Odporyszowa ks. Stanisława Morgensterna, który wspierał walczących w zrywie niepodległościowym. - Chcielibyśmy, żeby główna aleja placu sanktuaryjnego nosiła jego imię, a także by stanął na niej jego pomnik - mówi ks. Oćwieja.

Modlitwa w Odporyszowie rozpoczęła rok obchodów upamiętniających powstanie styczniowe w gminie Żabno. - W planach mamy stworzenie szlaku pamięci powstańców styczniowych związanych z naszą gminą. W Niedomicach chcielibyśmy postawić obelisk upamiętniających braci Szameitów. W marcu odbędzie się tutaj promocja książki ks. Bochenka o powstańcach styczniowych związanych z tą miejscowością. Tu również, w październiku, grupa rekonstrukcyjna odtworzy powstańczy obóz. Będą koncerty, konkursy plastyczne i recytatorskie. Już teraz wydaliśmy pierwsze z serii kartki pocztowe z wizerunkami naszych powstańców. Tworzymy wokół obchodów tej rocznicy otwarty zespół ludzi, aby pamięć o powstaniu objęła cały teren gminy - mówi Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.