Chcemy przyspieszyć kroku

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 26.02.2023 12:30

Ponad 250 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. z 16 dekanatów 25 lutego wzięło udział w wielkopostnym dniu skupienia w tarnowskim seminarium.

Chcemy przyspieszyć kroku Pierwsze z trzech wielkopostnych spotkań dla szafarzy odbyło się w sobotę 25 lutego w tarnowskim seminarium. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Wielkopostny dzień skupienia dla ponad tysiąca nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., dzięki którym co niedzielę chorzy w parafiach diecezji tarnowskiej mogą przyjąć Jezusa Eucharystycznego, odbywa się w trzech turach dla poszczególnych dekanatów. Pierwsze z takich spotkań odbyło się w sobotę 25 lutego w tarnowskim seminarium. Przybyło na nie ponad 250 szafarzy z 16 dekanatów. Kolejne odbędzie się także w tym miejscu za tydzień, a 18 marca w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Dzień skupienia rozpoczął się adoracją Najświętszego Sakramentu, centrum stanowiła Msza św., której przewodniczył ks. Jakub Jasiak, duszpasterz odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji tarnowskiej.

Chcemy przyspieszyć kroku   Centrum stanowiła Msza św., której przewodniczył ks. Jakub Jasiak, duszpasterz odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji tarnowskiej. Eucharystię koncelebrował z nim ks. Roman Hopej, ojciec duchowny w tarnowskim seminarium. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Chcemy przyspieszyć kroku, ku nawróceniu, ku Jezusowi Chrystusowi, ku drugiemu człowiekowi - tłumaczył ks. Jasiak w homilii motywy wielkopostnego spotkania, podczas którego szafarze modlili się za siebie nawzajem, za swoje rodziny, żony, dzieci, parafie i chorych, którym co niedzielę posługują.

Na podstawie czytanej Ewangelii zachęcał, by szafarze brali przykład ze swojego Mistrza - Jezusa Chrystusa, który dostrzega drugiego człowieka, zwraca się do niego po imieniu, nadając mu godność i wchodzi w historię jego życia, w jego egzystencję, w to, gdzie i jak żyje.

- Kiedy spotykacie się z chorymi, to również mówicie do nich po imieniu - zachęcał, tłumacząc, jak to ważne, by nie uznawać pierwszeństwa choroby nad człowiekiem. - W czasie odwiedzin, kiedy zanosicie im Jezusa Chrystusa, trzeba nam poznawać te osoby jeszcze mocniej i wiem od was, że tak jest, że po kilka razy wysłuchujecie tych samych historii, i dobrze. To jest nasze zadanie, kapłanów i szafarzy, wysłuchać tych ludzi - apelował.

Mówił także do szafarzy, że są przedstawicielami Caritas parafialnej, bo widzą, w jakich warunkach odwiedzani przez nich ludzie żyją. - Kiedy trzeba, to też wiem od was, pomagacie - swoimi prywatnymi środkami i również zgłaszacie potrzeby Caritas parafialnej - mówił ks. Jasiak.

On także wygłosił wykład do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Otrzymali oni także legitymacje potwierdzające otrzymane przez biskupa tarnowskiego na kolejny rok funkcje. W diecezji tarnowskiej jest ponad tysiąc mężczyzn ją pełniących, a już na wiosnę organizowany jest kolejny kurs. Są już pierwsze zgłoszenia chętnych w nim uczestniczyć.