Po pandemii mniej wolontariuszy?

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 03.03.2023 19:07

Caritas Diecezji Tarnowskiej, Wydział Katechetyczny i Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie zapraszają na konferencję.

Uczestnicy projektu "Podnieś głowę" z bursy międzyszkolnej w Tarnowie. Uczestnicy projektu "Podnieś głowę" z bursy międzyszkolnej w Tarnowie.
Archiwum bursy

Spotkanie na temat wolontariatu w praktyce szkolnej odbędzie się 23 marca od 12.00 do 15.20 w MCDN w Tarnowie przy ul. Nowy Świat 30.

- Ideą konferencji jest przybliżenie nauczycielom potrzeby wychowania dzieci i młodzieży do wolontariatu, właściwej formacji młodego pokolenia do wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, kształtowanie potrzeby zrozumienia i szacunku dla działań podejmowanych w ramach szeroko pojętego wolontariatu na rzecz osoby i wspólnoty osób - tłumaczą organizatorzy konferencji.

Zapisy na konferencję TUTAJ.

Na następnej stronie prezentujemy  program i prelegentów.

PROGRAM KONFERENCJI

  • 12.00 – 12.10 Otwarcie konferencji, Ewa Sojat - Wicedyrektor MCDN ds. Ośrodka w Tarnowie
  • 12.10 - 12.30 -  Prezentacja działań z zakresu wolontariatu pt. „Podnieś głowę” realizowanych w ramach projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” w wykonaniu wychowanków Bursy Międzyszkolnej w Tarnowie pod opieką Renaty Stadnickiej-Żuchowskiej.
  • 12.30 - 12.55 „Prawne uwarunkowania wolontariatu w szkole”, dr Marek Smoła, wykładowca Wydziału Humanistycznego Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, wykładowca genealogii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, nauczyciel historii w IV Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie, badacz przeszłości Mościc. Jako badacz dziejów lokalnych Tarnowa, opracował m.in. monografię Fabryki Zakładów Azotowych oraz mościckich szkół. Jest także autorem opracowań, głównie z zakresu od II Rzeczypospolitej do współczesności, ukazujących obraz Polski, dynamikę zmian, w których podkreśla, że każde pokolenie pozostawia ślady, które rodzą dobro. Dnia 22 października 2022 r. został odznaczony Medalem Niepodległości.
  • 12.55 - 13.20  „Coś więcej niż wolontariat”, Izabela Bryzik, koordynatorka programu wolontariatu, praktyk i staży w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie, autorka raportu „Wolontariat w instytucjach kultury”. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu popularyzującego twórczość Bronisława Chromego, realizowanego przez zespół wolontariuszek. Inicjatorka idei „wrażliwego wolontariatu”, w ramach którego wolontariuszki i wolontariusze wspierają działania związane z dostępnością instytucji kultury dla osób z różnymi potrzebami. Współpracuje z uczelniami w ramach organizacji wartościowych praktyk studenckich, prowadzi szkolenia i warsztaty dla wolontariuszy i wolontariuszek w różnym wieku. Uważnie słucha i obserwuje, żeby później wprowadzać dobre zmiany. Z wykształcenia filozofka i etyczka.
  • 13.20 - 13.45 „Bogactwo form wolontariatu w praktyce szkolnej”, Maria Hajduk, w swojej długoletniej pracy zawodowej była nauczycielką biologii, pedagogiem szkolnym, dyrektorem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnowie, wizytatorem Kuratorium Oświaty w Krakowie, radną miasta Tarnów, przewodniczącą Komisji Rodziny i spraw społecznych, Anetta Święch, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Tarnowie, pedagog szkolny
  • 13.45 - 13.55 Przerwa
  • 13.55 - 14.20 „Wartość wolontariatu wśród rodzin z osobą z niepełną sprawnością”, ks. dr Andrzej Jasnos, prezbiter diecezji tarnowskiej, katechetyk, pedagog i plastyk, wykładowca katechetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Sekcja w Tarnowie, członek Stowarzyszenia Katechetyków Polskich oraz Stowarzyszenia NATAN, związany ze Wspólnotą „Wiara i Światło”, autor monografii „Integralne wychowanie osoby we Wspólnocie Wiara i Światło”, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
  • 14.20 - 14.45 „Jak zrozumieć osoby starsze?”, dr Andrzej Grudziński, adiunkt badawczo-dydaktyczny w Instytucie Nauk o Wychowaniu Akademii Ignatianum w Krakowie. Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II). Autor publikacji naukowych z zakresu pedagogiki, nauk o rodzinie i pracy socjalnej.
  • 14.45 - 15.10 „Wolontariat dzieci w wieku przedszkolnym, jako szansa na modelowanie zachowania prospołecznego”, dr Kinga Kusiak-Witek, doktor nauk społecznych, doradca metodyczny w MCDN  Ośrodek w Tarnowie, nauczyciel współorganizujący kształcenie, specjalista i edukator w zakresie pedagogiki przedszkolnej i wczesnego wspomagania, wykładowca na ANS w Tarnowie, autorka licznych publikacji na temat: wartości w życiu dziecka, zagrożeń dzieci we współczesnym świecie, roli nauczyciela w wychowaniu dzieci.
  • 15.10 – 15.20  Zakończenie konferencji.