Kościół to my

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 10.03.2023 17:20

Prawie 1300 maturzystów z diecezji tarnowskiej pielgrzymowało dzisiaj do sanktuarium narodu polskiego na Jasną Górę.

Kościół to my Pielgrzymka rozpoczęła się spotkaniem w sali o. Kordeckiego. fot. ks. Andrzej Jasnos

Maturzyści, m.in. z Tarnowa, Mościc, Dębicy, Szczucina, Wojnicza, Bochni, Brzeska, Ciężkowic, Zakliczyna, Hańczowej, Bystrej, Mielca, Starego Sącza, Nawojowej, wzięli dzisiaj udział w diecezjalnej pielgrzymce na Jasną Górę. Towarzyszyli im katecheci, a niejednokrotnie także dyrektorzy szkół. W sanktuarium narodu polskiego powitał ich przeor jasnogórskiego klasztoru oraz ks. Andrzej Jasnos, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii, który był organizatorem pielgrzymki.

Z maturzystami modlił się biskup Stanisław Salaterski, który przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w ich intencji. Nawiązując do czytań, Ewangelii i tematu pielgrzymki, mówił o potrzebie dojrzałości w Kościele, żebyśmy nie zawiedli w byciu uczniami Jezusa Chrystusa.

Jak można tę dojrzałość zdobywać? Po pierwsze - jak wskazywał biskup - trzeba Kościół znać i wciąż coraz lepiej poznawać, a wiedzę tę czerpać ze źródeł - Bożego objawienia, Pisma Świętego, oficjalnego nauczania Kościoła.

- Poprzestanie tylko na katechizacji byłoby zaniedbaniem, a budowanie obrazu Kościoła o współczesny przekaz medialny - błędem, ponieważ widzimy, że coraz częściej o Kościele mówią ci, którzy albo do niego nie należą, albo są poranieni na drogach wiary, albo z założenia próbują traktować Kościół jak przeciwnika - mówił bp Stanisław Salaterski, wskazując na głosy nawołujące do opiłowania katolików, profanacji świętych obrazów i figur, przyszywania biskupom i księżom łatek najgorszych złoczyńców na ziemi, obdzierania ze świętości Jana Pawła II.

Apelował m.in. o ostrożność w przyjmowaniu przekazów, które są nam wciskane. Przypomniał, że każde pokolenie miało swoją trudność w byciu Kościołem, ale to właśnie dzięki tym, którzy wytrwali, dziś my możemy wiarę wyznawać.

Kościół to my   - Kościół to my. Świadomość, że to ja jestem Kościołem, jego pełnoprawnym członkiem i wizytówką powinna towarzyszyć każdemu z nas. To na mnie patrząc i mnie słuchając, inni mają prawo mówić: taki jest Kościół - powiedział biskup. fot. ks. Andrzej Jasnos

- Kościół to my. Świadomość, że to ja jestem Kościołem, jego pełnoprawnym członkiem i wizytówką powinna towarzyszyć każdemu z nas. To na mnie patrząc i mnie słuchając, inni mają prawo mówić: taki jest Kościół - mówił, podkreślając odpowiedzialność każdego z nas za obraz Kościoła i bycia czytelnym świadkiem Jezusa Chrystusa przed ludźmi, przed historią i przed Panem Bogiem.

Kościół to my   Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. fot. ks. Andrzej Jasnos

Główny motyw pielgrzymki „Dojrzali w Kościele” przewijał się podczas całej pielgrzymki, także i wtedy, kiedy maturzyści zgromadzeni w Sali o. Augustyna Kordeckiego słuchali konferencji ks. Tomasza Śpiewaka i świadectw młodych ludzi oraz kiedy uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, do której rozważania przygotowała Agnieszka Kania, dyrektor Zespołu Szkół w Pustkowie-Osiedlu.

Dojrzałością maturzystów, ich postawą w czasie pielgrzymki zbudowany jest ks. Andrzej Jasnos. - Dla wielu tych młodych ludzi było to wydarzenie nie tylko związane z maturą, ale wyraz wiary i świadectwa wobec innych. Kiedy Droga Krzyżowa skończyła się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, nikt tam nie miał problemu, żeby podejść i zrobić sobie zdjęcie. O dojrzałości naszych maturzystów świadczyło skupienie podczas Mszy św. i w czasie spotkania w Sali o. Kordeckiego - wylicza dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii diecezjalnej w Tarnowie.

Czytaj także:

Maturzyści wrocławscy, tarnowscy i kaliscy solidarni z Janem Pawłem II