Św. Kinga została patronką Domowego Kościoła rejonu bocheńskiego

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 14.03.2023 11:50

Uroczystość miała miejsce w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli Bochnia.

Św. Kinga została patronką Domowego Kościoła rejonu bocheńskiego Akt przyjęcia św. Kingi za patronkę. fot. Piotr Rogusz

W niedzielę 12 marca wspólnota Domowego Kościoła rejonu bocheńskiego przyjęła św. Kingę jako swoją patronkę. Uroczystość miała miejsce w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli Bochnia. Mszy św. przewodniczył ksiądz prałat Jan Nowakowski - założyciel pierwszych kręgów w Bochni, a koncelebrował ją wraz z ks. Leszkiem Rojowskim - moderatorem rejonu bocheńskiego, proboszczem parafii pw. św. Pawła Apostoła w Bochni.

Św. Kinga została patronką Domowego Kościoła rejonu bocheńskiego   Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy św. Kingi. fot. Piotr Rogusz

Uroczystość odbyła się podczas rejonowego dnia wspólnoty. Uczestniczyło w niej 200 osób na czele z rejonową parą kręgów bocheńskich Małgorzatą i Romualdem Makarewiczami. Towarzyszyła im w tym dniu diecezjalna para Domowego Kościoła Halina i Krzysztof Olchawowie z Laskowej. Obecny był również gospodarz Kopalni Soli Bochnia prezes Zygmunt Dobrowolski.

- Piękny akt przyjęcia św. Kingi za patronkę opracował nam ks. Leszek Rojowski. Wspólnie odczytaliśmy go podczas Mszy św. Cieszymy się, że uroczystość odbyła się w szczególnym roku, bo zbiegła się z jubileuszem 50-lecia Domowego Kościoła w Polsce - zauważają państwo Makarewiczowie.

Pierwsze kręgi Domowego Kościoła w Bochni powstały ponad 30 lat temu. - Dzisiaj mamy 14 kręgów stałych i 3 kręgi młodych małżeństw, które są pilotowane. Pilotaż polega na dwuletnim przygotowaniu, wtedy małżeństwa są wprowadzane w Ruch i po dwóch latach podejmują decyzję o pozostaniu we wspólnocie albo rezygnują - tłumaczy małżeństwo.

Podkreślają również, że św. Kinga została patronką z wyboru. - Rok temu ks. Wojciech Karpiel, ówczesny moderator diecezjalny Domowego Kościoła, zaproponował, aby rodziny z każdego rejonu wybrały swojego patrona. W Bochni naturalnym wyborem jest św. Kinga. Ona od wielu lat jest patronką Kopali Soli Bochnia, a historia Bochni i jej mieszkańców od początków jest z nią związana. Pojawiły się też inne propozycje, ale przeprowadziliśmy głosowanie, w którym św. Kinga wygrała - mówią Małgorzata i Romuald Makarewiczowie.

Co św. Kinga może dać Domowemu Kościołowi? - Zawsze była blisko Boga, żyła w trudnych czasach. Chcielibyśmy dziś, kiedy rodzina jest tak bardzo atakowana, kiedy jest tyle zagrożeń, kiedy naprawdę trudno jest o święte rodziny, żeby św. Kinga była dla nas wzorem świętego małżeństwa, żebyśmy my, małżonkowie, zwłaszcza w rejonie bocheńskim, byli solą dla innych, nadawali światu smak wiary - podkreśla rejonowa para bocheńskich kręgów Domowego Kościoła.

Św. Kinga została patronką Domowego Kościoła rejonu bocheńskiego   Domowy Kościół jest pięknym powołaniem, ale trudnym, wymagającym. Tak jak podążanie za Jezusem. fot. Piotr Rogusz

Zauważają, że nie jest to łatwe. - Domowy Kościół jest pięknym powołaniem, ale trudnym, wymagającym. To codzienna praca nad sobą, swoim małżeństwem, codzienna modlitwa osobista, dialog małżeński, modlitwa z dziećmi, rodziną. To wszystko jest piękne, ale i wymagające. I w tym względzie św. Kinga jest wzorem dla nas, bo ona żyjąc również w trudnych czasach, bardzo dużo od siebie wymagała - dodają.

- Ucieszyło nas to, że w uroczystości wzięło nas udział tak wielu. To nas umocniło, bo widzimy, że jest wiele rodzin, które myślą i chcą żyć podobnie, chcą podążać za Panem Bogiem, żyć pięknie. Zależy nam bardzo na wspólnocie naszego Ruchu - mówią państwo Makarewiczowie.

Budowaniu wspólnoty miał służyć też dalszy przebieg tego dnia, kiedy to po zakończonej Mszy św. i Gorzkich Żalach, wszyscy zasiedli do wspólnego stołu w komorze Ważyn. Nie brakowało wspólnych rozmów i integracji. Organizatorzy są wdzięczni Kopalni Soli Bochnia za wielką życzliwość i gościnność okazaną rodzinom.