Tryptyk jakubowy dla każdego

publikacja 18.05.2023 11:29

Ks. prał. Franciszek Kostrzewa opublikował trzecią książkę z cyklu o św. Jakubie. Promocja odbyła się w sanktuarium świętego w Brzesku.

Uczestnicy promocji walczą o podpis autora. Uczestnicy promocji walczą o podpis autora.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W środę 17 maja, w ramach miesiąca kultury chrześcijańskiej, w sanktuarium św. Jakuba w Brzesku odbyła się promocja książki ks. prał. Franciszka Kostrzewy „Rozmowy młodych ze św. Jakubem w drodze do Santiago”.

To trzecia pozycja z cyklu poświęconego św. Jakubowi. Pierwsza została zaadresowana do dzieci, drugo do dorosłych, a trzecia do młodych. W każdej z nich pierwszoplanowym bohaterem jest patron pielgrzymów.

Ks. Kostrzewa chce dotrzeć ze św. Jakubem do dzieci, młodych i dorosłych.   Ks. Kostrzewa chce dotrzeć ze św. Jakubem do dzieci, młodych i dorosłych.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- Oddałem głos św. Jakubowi, by sam opowiadał o swojej przygodzie z Jezusem. Ja tylko spisałem jego słowa - mówi skromnie autor tryptyku. - Zależało mi nie tylko na wywołaniu ciekawości, ale przede wszystkim na przeżyciu osobistego spotkania ze świętym. Dlatego książka nie powinna być przeczytana w jeden dzień, lecz rozważana rozdział po rozdziale. Chciałbym, by mobilizowała do wewnętrznego dialogu ze św. Jakubem. Treścią wszystkich trzech książek jest Ewangelia usłyszana przez św. Jakuba, dlatego moim celem jest doprowadzenie czytelnika do spotkania z Jezusem. Nie można być obojętnym wobec Niego. Mam nadzieję, że literacka forma osobistego zwierzenia pomoże czytelnikom w lekturze - mówi autor.

Z nowej publikacji cieszy się ks. prał. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku.   Z nowej publikacji cieszy się ks. prał. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Ks. prał. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, podkreśla, że prezentowana książka dołącza do szeregu publikacji jakubowych, promujących także samo sanktuarium, jak i szlaki oznaczone muszlą.

- Przypominamy o dziedzictwie, które żyje, i mówi o chrześcijańskich korzeniach Europy. Polska jest w tym kontekście ewenementem, bo przez nasz kraj przebiega ponad 7 tys. km dróg św. Jakuba. Tego nie ma nawet w Hiszpanii. Cieszy, że oprócz samotnie wędrujących nimi pielgrzymów, przybywa całych rodzin, które wyruszają na szlak oznaczony muszlą - mówi ks. Drabik. Warto dodać, że brzeskie sanktuarium zainicjowało rodzinne pielgrzymowanie drogami św. Jakuba. Obecnie trwa wędrowanie beskidzką drogą św. Jakuba.

Krzysztof Kokoszka z Bractwa Jakubowego przy sanktuarium w Brzesku zauważa, że dzięki książkom ks. Kostrzewy św. Jakub może stać się przyjacielem dzieci i młodzieży, a dla dorosłych doradcą życia. - Książki są napisane przystępnym językiem, św. Jakub mówi w nich własnym głosem, przez co staje się bliższy czytelnikowi - podkreśla pan Krzysztof.