Matka Boża z Dzieciątkiem z Brnia wypiękniała

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej

publikacja 25.05.2023 15:00

Odnowiona figura zachwyca. Pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVIII i XIX wieku z Włoch.

Matka Boża z Dzieciątkiem z Brnia wypiękniała Odrestaurowaną kapliczkę poświęcił proboszcz parafii św. Katarzyny w Oleśnie ks. Jan Panek. Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu

W niedzielę 21 maja w zespole dworsko-parkowym w Brniu odbyło się poświęcenie odnowionej kapliczki Matki Bożej z Dzieciątkiem, połączone z nabożeństwem majowym, w którym udział wzięli zaproszeni goście, m.in. radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Anna Mikosz, Agata Mielczarek - konserwator sztuki, która odnowiła kapliczkę, kapłani parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Oleśnie i mieszkańcy regionu.

Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatu Dąbrowskiego, Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu oraz parafia w Oleśnie. Odrestaurowaną rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem poświęcił proboszcz parafii św. Katarzyny w Oleśnie ks. Jan Panek, a wszyscy zgromadzeni zaśpiewali Litanię Loretańską.

Matka Boża z Dzieciątkiem z Brnia wypiękniała   W uroczystości poświęcenia odnowionej figury i majówce wzięli udział mieszkańcy regionu. Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu

Hołd Maryi oddali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Oleśnie, którzy w swoim występie zaprezentowali nie tylko historię tej pięknej kapliczki, ale również zaśpiewali pieśni maryjne.

Posąg Matki Bożej z Dzieciątkiem usytuowany jest w centrum dawnej alei figur, pośrodku owalnego klombu. Jak zauważa w swoim opracowaniu konserwator kapliczki A. Mielczarek, zachował się on jako jedyny z kompletu rzeźb ogrodu francuskiego. Stoi na profilowanym cokole, bogato dekorowanym elementami roślinnymi. Wykonany został z wapienia i piaskowca. Ta neobarokowa rzeźba powstała najprawdopodobniej na przełomie XVIII/XIX w. i jest przykładem rzeźby kamiennej o wysokiej wartości artystyczno-historycznej. Figura prawdopodobnie została przywieziona z Włoch. Pani konserwator uważa, że jej wybitna klasa artystyczna (rzadko spotykana w kapliczkach Małopolski) może potwierdzać tę teorię.

Breńską majówkę zakończył turniej piłki siatkowej dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, który odbył się przed budynkiem zabytkowego dworu, oraz Kino Plenerowe Radia RDN Małopolska. Zgromadzeni widzowie na wygodnych leżakach oglądali film "Mia i biały lew".