Trzy szkoły miłosiernej miłości

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 06.06.2023 21:05

Do sanktuarium bł. Karoliny przyjechały Przedszkolne i Szkolne Koła Caritas.

Dzieci zabrały ze sobą emblematy swoich kół. Dzieci zabrały ze sobą emblematy swoich kół.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

We wtorek 6 czerwca w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbył się zjazd przedszkolnych i szkolnych kół Caritas. Uczestnicy pielgrzymki wzięli przed południem udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej śladami męczeństwa bł. Karoliny w Wał Rudzie. W południe w namiocie przy sanktuarium w Zabawie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż.

Bp Jeż wygłosił homilię.   Bp Jeż wygłosił homilię.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Przywołując przykład bł. Karoliny podkreślił, że postawy bycia dla innych młodzi uczą się w rodzinie, parafii i szkole. - Cała atmosfera domu rodzinnego bł. Karoliny sprzyjała rozwojowi wiary i miłości bliźniego. Tato uczył ciężkiej pracy, a mama odpowiedzialności za dom. To współdziałanie rodziców jest dzisiaj bardzo potrzebne, by uczyć dzieci od najmłodszych lat pomagania sobie i w ten sposób kształtować wyobraźnię miłosierdzia. Drugim miejscem kształtowania w bł. Karolinie wrażliwości na innych była rodzina parafialna, w której uczyła się zaangażowania i apostolskiej aktywności. Pierwszym zadaniem rodziny parafialnej jest odpowiedzialność za zbawienie jej członków, ale towarzyszy temu także troska o potrzebujących. Widać to dzisiaj w naszych parafiach, które są niezwykle ofiarne, dynamiczne w niesieniu pomocy innym. Trzecim miejscem uczenia się miłości bliźniego była szkoła. Karolina miała nawet swoją „szkołę”, pod gruszą, gdzie gromadziła rówieśników i młodsze dzieci, by mówić im o Panu Bogu. Bardzo cieszymy się, że w diecezji w tak wielu szkołach i również w przedszkolach istnieją koła Caritas, które uczą społecznej wrażliwości. Kiedy podczas wizytacji odwiedzam osoby starsze i chore, słyszę, że odwiedzają je dzieci ze Szkolnych Kół Caritas. Oni na was czekają i cieszą się z waszej obecności i życzliwości. Warto zauważyć, że tych osób będzie przybywać, ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje, ale zauważa się też dzisiaj, że coraz więcej potrzebujących pojawia się w szkołach, gdzie są dzieci i młodzi, którzy mają różne problemy psychiczne. Oni również potrzebują waszej uwagi, pomocy, uśmiechu. Można mieć setki znajomych na portalach społecznościowych i czuć się samotnym. Dlatego wasza troska o takie osoby jest nieodzowna i nieoceniona - mówił bp Jeż, zachęcając wolontariuszy do apostolstwa bliskości i miłości miłosiernej. Pasterz diecezji podziękował nauczycielom i rodzicom, którzy pomagają młodym w ich charytatywnej aktywności w ramach SKC.

Znak pokoju.   Znak pokoju.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Po Eucharystii bp Jeż wręczył statuetkę Fructus Caritatis Szkolnemu Kołu Caritas z I LO z Bochni, doceniając zaangażowanie młodych i ich opiekunów w akcje charytatywne.

- Wyróżnienie podsumowuje dotychczasową pracę koła w naszej szkole i mieście. Jest docenieniem inspirującej roli opiekunów młodzieży Agnieszki Katarzyńskiej i ks. Tomasza Śpiewaka. Koło włącza się nie tylko w działalność Caritas, ale również na rzecz potrzebujących mieszkańców naszego miasta i regionu - podkreśla Jolanta Kruk, dyrektor I LO w Bochni.

Pielgrzymkę zakończyła wspólna integracja, którą poprowadził zespół wodzirejów Imprateam. Rozstrzygnięto też konkurs na prezentację działań kół naśladujących przykład bł. Karoliny.

Wystawa prac konkursowych.   Wystawa prac konkursowych.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- Celem tegorocznego konkursu jest pokazanie, jak życie bł. Karoliny, jej modlitwa, słowa i czyny wpływają na nasze działania na rzecz potrzebujących. Warto zauważyć, że prace są pełne inwencji i bogate w prezentację bardzo różnorodnych działań charytatywnych. Karolina potrafi inspirować! - mówi Lucyna Bogdanowicz, opiekun SKC w Zabawie.

SKC z Mszalnicy.   SKC z Mszalnicy.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Wśród uczestników zjazdu byli przedstawiciele SKC z Mszalnicy. - Prowadzimy szereg działań na rzecz niepełnosprawnych, seniorów, ale także poszkodowanych w wojnie w Ukrainie. Robiliśmy paczki dla nich, ale także dla chorych w sądeckim hospicjum. Pomaganie jest fajne, bo daje radość. dobro dawane zawsze wraca, choćby w uśmiechu tych, którym pomagamy. Serce się cieszy! - mówią wolontariusze.

- Był to już XV zjazd Przedszkolnych i Szkolnych Kół Caritas. Z całej diecezji przyjechali przedstawiciele ok. 45 kół, w sumie ok. 1300 młodych. Zjazd jest formą podsumowania działalności kół, manifestacją dobra, ale również okazją do wyrażenia wdzięczności nauczycielom, opiekunom kół, rodzicom i wolontariuszom za ich wszechstronne działania charytatywne. Doceniliśmy koło z I LO z Bochni ze względu na jego działalność w ciągu roku. To koło jest, co warto podkreślić, zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” - mówi ks. Krzysztof Majerczak, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W sumie w szkołach na terenie diecezji istnieje 247 Szkolnych Kół Caritas i 7 Przedszkolnych Kół Caritas.