Pielgrzymka w głąb siebie

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 25.07.2023 22:04

W sanktuarium św. Jakuba w Brzesku świętowano uroczystość patrona parafii i miasta. Tradycyjnie przyznano medale osobom promującym ideę pielgrzymowania.

Nałożenie kadzidła do brzeskiego botofumeiro. Nałożenie kadzidła do brzeskiego botofumeiro.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Sumie odpustowej w sanktuarium świętego przewodniczył ks. dr Jan Gębarowski, proboszcz kolegiaty św. Wawrzyńca w Wojniczu i prepozyt tamtejszej kapituły kolegiackiej.

Eucharystię poprzedziło odsłonięcie figury św. Jakuba w kościele sanktuaryjnym oraz okadzenie jej przez panów z Bractwa św. Jakuba brzeskim botofumeiro. Przed Mszą św. delegacja parafian złożyła gratulacje złotemu jubilatowi ks. Marianowi Jedynakowi, pochodzącemu z miejscowej wspólnoty.

Procesja z Ewangeliarzem.   Procesja z Ewangeliarzem.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W homilii ks. Gębarowski zwrócił uwagę, że św. Jakub jest nie tylko patronem pielgrzymowania, którego symbolem jest Camino de Santiago, ale również wędrówki w głąb siebie.

- Ewangelia pokazuje, jak ten apostoł dojrzewał wewnętrznie w wierze w Jezusa. Na początku traktował swojego Mistrza jako trampolinę do kariery, ale później dzięki uczestnictwu w wydarzeniu przemienienia na górze Tabor oraz modlitwie Jezusa w Ogrojcu przekonał się, że Mesjasz zatriumfuje przez krzyż i to będzie droga także Jego uczniów. Duchowe dojrzewanie św. Jakuba dopełniło się w dniu Zesłania Ducha Świętego, który uzdolnił go do złożenia najwyższego świadectwa wierności Jezusowi. Św. Jakub jako pierwszy z apostołów poniósł śmierć męczeńską - mówił ks. Gębarowski.

Ks. dr Jan Gębarowski mówi o duchowym znaczeniu pielgrzymowania.   Ks. dr Jan Gębarowski mówi o duchowym znaczeniu pielgrzymowania.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Kaznodzieja wskazał, że postać św. Jakuba zaprasza wierzących, aby idąc przez życie nie zatracili się w doczesności, ale dojrzewali do świętości, pogłębiali swoją wiarę, modlitwę, miłość do Boga i bliźnich. W ten sposób droga przemierzana w czasie stanie się wędrówką przekraczającą horyzont śmierci.

Po Mszy św. wręczono medale „Bonum Operanti”, które Kapituła Medalu św. Jakuba przyznaje osobom i instytucjom promującym brzeskie sanktuarium oraz ideę pielgrzymowania w duchu Camino de Santiago.

Medal nr 59 otrzymał ks. dr por. Marcin Krępa, proboszcz w Czarnej Tarnowskiej. - Za szerzenie kultu św. Jakuba, długoletnią posługę rzecznika prasowego PPT na Jasną Górę i kierownika trasy PPT, pełnienie funkcji dyrektora diecezjalnego ośrodka rekolekcyjnego w Ciężkowicach, a także kapelana strażaków i WOT - napisano w laudacji, podkreślając, że ks. Krępa jest „wytrwanym caminowiczem i przyjacielem sanktuarium św. Jakuba w Brzesku”.

Wyróżnienie - medal Bonum Operanti otrzymuje ks. dr por. Marcin Krępa.   Wyróżnienie - medal Bonum Operanti otrzymuje ks. dr por. Marcin Krępa.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Medal z numerem 60 otrzymał brzeski rodak ks. Kacper Kania. Kapituła przyznała mu wyróżnienie za szerzenie kultu św. Jakuba. - Ks. Kacper jest pomysłodawcą i organizatorem Rodzinnego Pielgrzymowania Beskidzką Drogą św. Jakuba w parafii Przyszowa oraz zaangażowanym uczestnikiem PPT na Jasną Górę - podkreślała w imieniu Kapituły Adrianna Błaszczyk.

Ks. prał. Józef Drabik wręcza medal ks. Kacprowi Kani.   Ks. prał. Józef Drabik wręcza medal ks. Kacprowi Kani.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Trzeci medal nr 61 przyznano arch. Grzegorzowi Pisarczykowi, koordynatorowi Beskidzkiej Drogi św. Jakuba, autorowi blogów poświęconych świętemu i różnym wariantom camino, a także pielgrzymowi i przyjacielowi brzeskiego sanktuarium.  

Modlitwa o błogosławieństwo dla mieszkańców Brzeska.   Modlitwa o błogosławieństwo dla mieszkańców Brzeska.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Zgodnie z tradycją na zakończenie uroczystości uczestnicy Sumy przeszli na brzeski rynek, gdzie odmówiono modlitwę w intencji miasta i pobłogosławiono je relikwiami św. Jakuba.

Pielgrzymka w głąb siebie