Chrystus jest w centrum naszej wiary

Filip Sternal

publikacja 18.09.2023 17:59

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył centralnej uroczystości odpustowej w sanktuarium MB Bolesnej w Limanowej.

Chrystus jest w centrum naszej wiary Sumie odpustowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. arch. par. pw. MB Bolesnej w Limanowej

Tegoroczny tygodniowy Wielki Odpust Maryjny jest dziękczynieniem za rekoronację cudownej piety limanowskiej, której przed czterdziestu laty dokonał Jan Paweł II, podczas Mszy świętej na krakowskich Błoniach 22 czerwca 1983 roku.

Na centralne uroczystości odpustowe przybyły liczne pielgrzymki wiernych. Byli wśród nich rolnicy, dla których był to dziękczynienie za plony.

Sumę poprzedził koncert „Wdzięczni Maryi”. Podczas niego wybrzmiały utwory maryjne i o tematyce papieskiej. Wystąpili: Łukasz Lech, Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Sylwia Zelek-Golonka, Sylwia Frączek, Tomasz Jarosz, Michał Gasz i Maciej Nieć.

Sumie odpustowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który jako sekretarz papieski, czterdzieści lat temu był świadkiem rekoronacji limanowskiej piety. Mszę św. koncelebrował także bp Mirosław Gucwa, diecezjalny biskup Bouar w RCA.

Kardynał Dziwisz zwracając się do wiernych obecnych w bazylice i na placu przykościelnym, nawiązał do dwukrotnego koronatora limanowskiej piety Jana Pawła II. - Zapraszamy dzisiaj Jana Pawła II. Ufam, że jest teraz z nami, a my polecajmy mu wszystkie nasze sprawy. Jestem świadkiem, ile on wyprasza łask dla ludzi, którzy się do niego zwracają. Uzdrowienie z nowotworów, uzyskanie potomstwa przez małżeństwa bezdzietne i wiele innych spraw. Papież był bliski człowiekowi i jego sprawom, szczególnie sprawom naszej ojczyzny - mówił

Były sekretarz papieski wspomniał także moment pierwszej koronacji statuy Matki Bolesnej 11 września 1966 roku w Limanowej. Była to pierwsza koronacja, której dokonał arcybiskup Karol Wojtyła. Już jako papieża zastała go smutna wiadomość o kradzieży korony w maju 1981 roku. W tym samym czasie skradziono także korony w Ludźmierzu i Myślenicach. Jan Paweł II nie tylko przeznaczył na nie dwie złote monety, które otrzymał w Meksyku podczas swojej podróży apostolskiej, ale także wyraził osobiste pragnienie, by limanowski wizerunek ukoronować powtórnie podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny w 1983 roku. Miało to miejsce na Błoniach w Krakowie, na zakończenie beatyfikacji brata Alberta Chmielowskiego i ojca Rafała Kalinowskiego. Kolejnym akcentem związanym z ojcem świętym Janem Pawłem II było nadanie przez niego tytułu bazyliki mniejszej limanowskiemu kościołowi w 1991 roku.

- W centrum naszej wiary jest Jezus Chrystus, Syn Boży i Syn Maryi, jedyny Zbawiciel świata. Tylko On, ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan, jest ostateczną odpowiedzią na wszystkie pytania, jakie sobie stawiamy - pytania dotyczące sensu i celu naszego życia na ziemi, naszego losu i przeznaczenia - mówił kard. Dziwisz w homilii.

Kardynał przywołał także słowa św. Jana Pawła II odnoszące się do roli Kościoła w dziejach naszej ojczyzny. - Tymczasem Jan Paweł II głosił Polakom prawdę, że Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem - mówił papież - nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa - mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Na zakończenie uroczystej Mszy Świętej ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz ofiarował jako wotum do limanowskiego sanktuarium haftowaną stułę ze swoim herbem kardynalskim, a także herbem papieża Jana Pawła II.

W limanowskich uroczystościach odpustowych można wziąć udział do piątku 22 września włącznie. Msze święte są celebrowane w oktawie odpustowej w następującym porządku: 6.00; 6.30; 7.00; 9.00; 11.00; 17.30 i 19.30. W niedzielę 24 września o godz. 15.30 z limanowskiej bazyliki wyruszy ulicami miasta procesja do Kaplicy Łaski, gdzie zaczął się kult piety limanowskiej. Na łące przed kaplicą będzie celebrowana Msza św.