Rozwija się i będzie się rozwijać

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 26.09.2023 15:00

Parafia w Brniu k. Lisiej Góry to - jeśli dobrze liczymy - już 455 parafia w diecezji tarnowskiej.

Rozwija się i będzie się rozwijać Proboszcz ks. Czesław Mazur odbiera z rąk biskupa dekret powołujący nową parafię. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Breń leży na północ od Lisiej Góry, przy drodze krajowej nr 73 w kierunku na Warszawę. Wieś należała przez długie lata do parafii Lisia Góra, w latach 1983-1988 w miejscowości został wybudowany  kościół, który od dziś będzie kościołem parafialnym - Tu przez lata przyjeżdżali kapłani z Lisiej Góry. W niedzielę sprawowane były tu nawet dwie Msze święte, taka była potrzeba - wspomina Czesław Młynarczyk z Brnia.

W 2010 roku zamieszkał tu ks. Czesław Mazur, który został rektorem, aby objąć duszpasterstwem mieszkańców, a niespełna rok później ustanowiono tu rektorat na prawach parafii obejmujący swoim zasięgiem cały Breń i część wioski Brnik . Zawiązana została struktura obejmująca dzisiejszy teren parafii i można powiedzieć, że był to czas przyglądania się, czy nowa struktura rozwija się, czy jest dostatecznie silna, by zostać parafią, co było tęsknotą wiernych z Brnia już co najmniej od lat 80-tych XX wieku. Dlatego też widząc palącą potrzebę została podjęta decyzja budowy plebanii, która została wybudowana systemem gospodarczym w latach od 2012 do 2014. Po formalnym powstaniu rektoratu na prawach parafii, co nastąpiło 17 czerwca 2011 roku prowadzone było pełne duszpasterstwo parafialne. W latach 2015 oraz 2022  przeprowadzone zostały  wizytacje kanoniczne .W 2018 r. odbyły się misje święte. W każdym roku odbywają się rekolekcje.

Trwały też w tych minionych latach prace remontowe. Został pomalowany dach kościoła, zostało odnowione ogrodzenie placu kościelnego. W 2021r.w prezbiterium kościoła zostało zainstalowane nowe tabernakulum oraz zostały na nowo pomalowane ściany gładkie wewnątrz kościoła. Breń z racji dobrej lokalizacji, jako podtarnowska miejscowość, rozwija się i znana jest w okolicy również przez dynamiczne życie społeczne. Niedaleko kościoła  jest ośmioklasowa Szkoła Podstawowa ,która jest na prawach publicznych, dobrze  się rozwija, a obecnie przy szkole budowana jest nowa sala gimnastyczna z kompleksem szatni i salek . Patronem szkoły jest Św. Jan Paweł II .W miejscowości jest kilkanaście małych zakładów motoryzacyjnych, Okręgowa Stacja Diagnostyczna, dwie restauracje, dwa motele, dwie stacje paliw, kilka firm budowlano–wykończeniowych. W miejscowości jest wodociąg i kanalizacja, sieć światłowodowa do podłączania internetu, wzdłuż drogi chodniki wyłożone kostką brukową. To stwarza bardzo dobre warunki  i zachętę do osiedlania się i zamieszkiwania w parafii.

 - Mogę powiedzieć, że kiedy przychodziłem do Brnia, wspólnota liczyła mniej więcej 850 wiernych. Teraz, po 13 latach, jest to zapisane w dekrecie, liczy 980 wiernych. Jesteśmy parafią podmiejską, o bardzo dobrym położeniu, skomunikowaniu z autostradą i mamy przypływ ludzi, którzy się tu sprowadzają, wychodząc z miasta, ale też są młodzi, którzy stąd nie uciekają, tylko po prostu pozostają i zakładają rodziny- opowiada ks. Czesław Mazur. W  niewielkiej wsi powstające firmy i zakłady pracy świadczą o tym, że ludzie widzą  sens i nadzieję pracy na miejscu. Brak masowego exodusu z Brnia, zakorzenienie wielu rodzin dobrze rokuje świeżej parafii.

Rozwija się i będzie się rozwijać   Wybudowana systemem gospodarczym w latach 2012 do 2014 plebania. W tle kościół parafialny. archiwum parafii

W niedzielę 24 września bp Andrzej Jeż przewodniczył Mszy św. i proklamacji erygowania z dniem 24 września nowej parafii, czyli przekształcenia dotychczasowego rektoratu  na prawach parafii we wspólnotę parafialną. Parafia obejmuje wieś Breń w jej granicach administracyjnych oraz część wsi Brnik w części, która należała do parafii w Lisiej Górze. Odpust parafialny został wyznaczony na niedzielę przed lub po 17 czerwca, a patronem parafii jest św. Brat Albert Chmielowski.

- Dzięki rozwojowi miejscowości i bardzo dobrej komunikacji, parafia rozwija się i wszystko na to wskazuje, że będzie się rozwijać, stąd decyzja o powołaniu jej do życia. Chodzi o to, żebyśmy troszczyli się o dobrą komunikację z Panem Bogiem, by nasze drogi życiowe w tym miejscu, w tym kościele, w tej wspólnocie się spotykały z Trójcą Przenajświętszą przez wsłuchiwanie się w Boże słowo, przez sakramenty, modlitwę, ale też żeby parafia uczyła nas prostej drogi ku drugiemu człowiekowi, by umacniała małżeństwa, rodziny i środowiska sąsiedzkie, byśmy budowali między sobą silną wspólnotę, która idzie razem drogami zbawienia. W tej intencji się dziś modlę - mówił w Brniu biskup tarnowski Andrzej Jeż.