O tarnowskim patrologu mówią, że obsiewał z sukcesem, zbierając dobry plon, słabo dotąd zagospodarowane grunty.
▲ Wręczenie księgi pamiątkowej.
Grzegorz Brożek /Foto Gość
Sekcję patrystyczną tworzą naukowcy zajmujący się antykiem chrześcijańskim. Ksiądz prof. Antoni Żurek wykłada w Tarnowie patrologię od powrotu w 1985 roku ze specjalistycznych studiów w Instytucie Patrystycznym Augustinianum. Został wyświęcony na kapłana w 1978 roku. Dwa lata pracował jako wikariusz w tarnowskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki. W tym czasie został poproszony na spotkanie przez bp. Jerzego Ablewicza. – Zapytał, czy mam ochotę się uczyć. Byłem młody, miałem dwadzieścia parę lat, więc powiedziałem, że mogę. Na jego prośbę podałem, że interesuję się trochę historią, trochę teologią dogmatyczną. Zapytał, co wiem o ojcach Kościoła. Zgodnie z prawdą powiedziałem, że tyle, ile jest w brewiarzu, i że do poważnego studiowania patrologii potrzebna jest solidna znajomość języków, a ja tego nie miałem – wspomina. Po miesiącu dostał skierowanie na studia patrologiczne w Rzymie. – Zacząłem się uczyć. Najpierw włoskiego, bo łacinę w miarę już znałem, a równocześnie musiałem sobie radzić już na miejscu, na studiach, z greką. Tak wciągałem się w patrologię – dodaje.
Zjazd Sekcji Patrystycznej odbył się w Tarnowie 19 i 20 września. – Szczególnie cenimy księdza prof. Żurka za przekłady tekstów Ojców Kościoła, czego niewielu patrologów się podejmuje. Również na uznanie zasługują podręczniki; jest to pole słabo obsiane, bo rzecz jest niesamowicie trudna, trzeba szerokiej wiedzy i doświadczenia dydaktycznego, umiejętności syntezy – mówił ks. prof. Paweł Wygarlak, dziekan Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Księdzu prof. Antoniemu Żurkowi środowisko patrologów ofiarowało 87. numer naukowego czasopisma „Vox Patrum”. Cenią go również ci, którzy mieli okazję być jego uczniami. – Studenci wręcz uwielbiali jego wykłady. Być może dlatego, że nasycone były atrakcyjnie podaną gruntowną wiedzą i jeżeli czegoś w nich brakowało, to jedynie nudy. Nie bez znaczenia była również szczypta „inteligentnej soli”, jak można by nazwać wyrafinowaną ironię, którą ksiądz profesor doprawiał swoją dydaktykę – mówił ks. dr hab. Marek Kluz, kiedyś student ks. Żurka, a dziś dziekan Wydziału Teologicznego Sekcji w Tarnowie UPJPII w Krakowie. – Nie wiem, który Antoni jest twoim patronem, ale sądzę, że i Opat i Padewski są z ciebie bardzo dumni – dodał, składając życzenia ks. Wygarlak.
Słowo w jubileuszowym „Vox Patrum” zamieścił biskup tarnowski Andrzej Jeż. „Pragnę wyrazić wdzięczność za krzewienie tradycji patrystycznej i rozwój tarnowskiego środowiska naukowego, w którym uprawianie patrystyki ma już chlubną historię” – napisał biskup. Ksiądz Żurek mówi, że ojcowie Kościoła, wbrew temu, co się mówi, pozostają ciągle nieznani. – Są znani jedynie przez jakieś aforyzmy, zdania, które weszły do powszechnego obiegu, a ich teksty przecież są do czytania dla wszystkich – mówi. Tym bardziej że skoro patrologia jest częścią Tradycji, a Tradycja, obok Pisma Świętego, buduje depozyt wiary, to pisma ojców Kościoła nie tylko zasługują na uwagę, ale wręcz uwagi się domagają.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.