Teologia jest niezbędna

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 03.10.2023 12:55

Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie rozpoczął nowy rok akademicki.

Inauguracja nowego roku akademickiego. Inauguracja nowego roku akademickiego.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W poniedziałek 2 października w auli WSD w Tarnowie odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie UPJPII w Krakowie.

W inauguracji wzięli udział m.in. bp Andrzej Jeż, rektor UPJPII w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, przedstawiciele parlamentu, samorządu województwa małopolskiego i lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, a także społeczność akademicka wykładowców i studentów tarnowskiego wydziału.

Podczas inauguracji odbyła się również immatrykulacja nowych studentów rozpoczynających przygodę z teologią.

Wśród świeckich można było spotkać znanych z aktywnego udziału w duszpasterstwie małżeństw i rodzin Annę i Łukasza Koziołów.

- Dla mnie studiowanie teologii było marzeniem, po wielu trudnych ostatnich przejściach zdecydowałam, że teraz jest już najwyższy czas, żeby to marzenie spełnić - mówi pani Anna. - Niestety, obiecała, że nie będę mógł od niej odpisywać - śmieje się pan Łukasz. - Mówiąc już serio, chcemy wspólnie pogłębić swoją wiedzę i dać swojej aktywności solidny fundament teologiczny, a ponadto liczymy na jeszcze większe umocnienie naszego małżeństwa - dodaje pan Łukasz.

Tomasz Baran rozpoczyna studia teologiczne i zarazem przygotowanie do kapłaństwa w tarnowskim WSD. - Myślałem o psychologii, ale w te wakacje zdecydowałem się na inną drogę, która będzie nie tylko intelektualną przygodą, ale również czasem rozeznawania mojego powołania do kapłaństwa - mówi student.  

Nowi studenci składają przyrzeczenie.   Nowi studenci składają przyrzeczenie.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Podczas inauguracji wykład o niezbędności teologii wygłosił ks. prof. Sławomir Nowosad z KUL. - Teologia jest i będzie niezbędna, ponieważ niezbędny jest Bóg - mówił teolog moralista. Niezbędność teologii wynika również z faktu wcielenia Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, aby objawić nam, kim jest Bóg. - Jako wierzący potrzebujemy teologii, aby móc wyjaśniać współczesnemu światu, w Kogo i Komu wierzymy. Nie można jednak uczyć teologii i jej poznawać bez praktyk duchowych, czyli modlitwy - mówił gość inauguracji. Przypomniał, że początki uniwersytetów to dzieło Kościoła, a najważniejszą i pierwszą dyscypliną uniwersytecką przez wieki była teologia. - Obecnie deprecjonuje się jej znaczenie, a nawet jej naukowość, ale bez teologii niemożliwe jest uprawianie nauki - podkreślał duchowny.   

Wykład ks. prof. Sławomira Nowosada.   Wykład ks. prof. Sławomira Nowosada.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W słowie inaugurującym nowy rok akademicki ks. dr hab. Marek Kluz, prof. UPJPII, podkreślił, że „duszpasterstwo potrzebuje naukowej refleksji teologicznej, potrzebuje wykwalifikowanych teologów, zaś teologia karmi się żywą wiarą pielęgnowaną i przekazywaną w parafiach, w rodzinach, podczas szkolnej katechezy”.

- Cieszymy się, że nowy rok akademicki na naszym wydziale rozpoczyna ponad 130 studentów. Do kapłaństwa przygotowuje się 87 alumnów, a wśród świeckich studentów jest 40 nauczycieli, którzy kształcą się na dwuletnich studiach podyplomowych, przygotowujących ich do pracy nauczyciela religii we wszystkich rodzajach szkół - mówił ks. dziekan.

Ks. Kluz przypomniał niektóre osiągnięcia wydziału, a także jego pracowników naukowych.

- Wydział teologiczny w Tarnowie znajduje uznanie w oczach obiektywnych podmiotów zewnętrznych. Pomijając pozytywną ocenę, jaką otrzymaliśmy po wizytacji Watykańskiej Komisji ds. Jakości Kształcenia AVEPRO, o uznaniu dla naszej uczelni świadczą również rozliczne gremia naukowo-kościelne, które zabiegają o pracowników Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie - mówił dziekan, przypominając, że ks. prof. dr hab. Józef Stala został członkiem ministerialnej Rady Ochrony Dóbr Kultury, a także Rady Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Zespołu ds. opracowania kierunków rozwoju nauk o rodzinie. Od tego roku ks. Stala przewodniczy też Komisji Rewizyjnej Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego.

Periodyk „The Person and the Challenges”, decyzją MEN, otrzymał maksymalną liczbę punktacyjną, czyli 200 punktów. Czasopismo to przyczynia się do tego, iż UPJPII w Krakowie jest rozpoznawany na całym świecie. Z 40 do 70 punktów wzrosła również punktacja drugiego czasopisma wydziału „Tarnowskie Studia Teologiczne”.

Ks. dr hab. Robert Kantor, oprócz wykładów na Uniwersytecie w Huelvie, wziął również udział w konferencji naukowej w Granadzie, gdzie wygłosił wykład o przygotowaniu do małżeństwa według wytycznych normatywnych Jana Pawła II.

Ks. prof. Stanisław Garnczarski jest autorem krytycznych wydań najstarszych i unikatowych polskich kancjonałów, czyli zabytków zawierających polskie pieśni religijne. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Polskich Muzyków Kościelnych. Aktualnie jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych oraz wicenaczelnym wydawanego przez to Stowarzyszenie czasopisma Musica Ecclesiastica.

Ks. Kluz podsumował również działalność wydawniczą, edukacyjną i popularyzacyjną pracowników naukowych wydziału.

- Już od 15 lat ks. prof. Piotr Łabuda, wraz ze swymi współpracownikami, prowadzi Radiowo-Internetowe Studium Biblijne, w którym czynnie uczestniczy kilkaset osób. Również od lat 15, pod auspicjami Katedry Pisma Świętego, ukazuje się seria Krąg Biblijny, popularyzująca pogłębioną lekturę słowa Bożego. W mijającym roku ukazał jubileuszowy 50. tomik Kręgu. Ks. dr hab. Grzegorz Baran, jako współautor, wydał w tym roku książkę o intrygującym tytule "Sny i nocne widzenia w Nowym Testamencie". W gościnnych progach naszej uczelni, na wiosnę br., odbyła się Ogólnopolska Konferencja Biblijna "Scripturae Sacrae Affectus", zaś na jesieni tarnowskie WSD stało się gospodarzem Zjazdu Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Udział w tych wydarzeniach wzięło blisko 100 biblistów, duchownych i świeckich z całej Polski.

W wrześniu w seminarium odbył się także zjazd Sekcji Patrystycznej, podczas którego ks. prof. Antoniemu Żurkowi wręczono pamiątkowe „Vox Patrum”  z okazji 70. rocznicy urodzin, 45. rocznicy święceń kapłańskich i 35-lecia działalności naukowej i dydaktycznej.

Ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski otrzymał wysoko cenioną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich „Feniks” za  książkę „Nie mamy prawa milczeć. Apologia Kościoła”, wydanej przez oficynę Biały Kruk.

Słowa gratulacji należą się ks. dr. Grzegorzowi Piekarzowi, naszemu wykładowcy i dyrygentowi chłopięcego chóru katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses, za zdobycie l miejsca w kategorii muzyka sakralna na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Katalonii w Hiszpanii.

Bardzo cieszy, że w tym roku nasz wykładowca, ks. prof. Tadeusz Pabjan, wydał książkę „Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Publikacja ucznia i współpracownika ks. Hellera, na pewno stanie się pomocna w odkrywaniu sensu wszechświata, człowieka i pracy intelektualnej - podkreślał ks. Kluz.

W najbliższym czasie wydział zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową poświęconą misyjnemu zaangażowaniu diecezji tarnowskiej z okazji 50. rocznicy posłania pierwszych tarnowskich misjonarzy do Konga.

W przyszłym roku wydział będzie obchodził 20-lecie istnienia. Z tej okazji planowane są m.in. konferencja naukowa oraz wydanie publikacji książkowej.