Dumni z Powstańców na 130 metrów kwadratowych

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 04.10.2023 12:40

W Brzesku odsłonięto pierwszy z 80 murali, które mają powstać w ciągu najbliższego roku w całej Polsce na 80. rocznicę powstania warszawskiego.

Dumni z Powstańców na 130 metrów kwadratowych Uroczystości nadano patriotyczną oprawę. Uczestniczyli w niej uczniowie w strojach powstańców i ubrani na galowo. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Mural „Dumni z Powstańców” powstał na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku i został uroczyście odsłonięty w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, a zarazem w 79. rocznicę zakończenia powstania. Artystyczna grafika o powierzchni 130 metrów kwadratowych przedstawia 6 ilustracji autorstwa Katarzyny Walentynowicz zainspirowanych oryginalnymi fotografiami wykonanymi podczas powstania warszawskiego. Widać na nich łączniczki, sanitariuszki, scenę ze stołówki, a nawet ślubu.

Dumni z Powstańców na 130 metrów kwadratowych   Symboliczne odsłonięcie muralu. Beata Malec-Suwara /Foto Gość Dumni z Powstańców na 130 metrów kwadratowych   Artystyczna grafika o powierzchni 130 metrów kwadratowych przedstawia 6 ilustracji inspirowanych autentycznymi zdjęciami z powstania warszawskiego. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Dlaczego pierwszy mural w ramach inicjatywy „80 murali na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego” odsłonięto w Brzesku? - Bo nie było ani chwili zawahania, by zgodzić się, aby taki mural na terenie państwa szkoły powstał - tłumaczyła Agnieszka Łesiuk-Krajewska, prezes Fundacji „Pokolenie Kolumbów”, które jest koordynatorem akcji.

Dziękowała za tę otwartość szkole i miastu. Tłumaczyła, że pomysł, by zaproponować powstanie malowidła właśnie tutaj, zrodził się za sprawą dwóch nauczycielek tej szkoły, które są laureatkami Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. BarbaraTuzel-Górczewska została doceniona przez kapitułę w 2020 roku za promocję najnowszej historii Polski i pielęgnowanie pamięci o powstańcach warszawskich, ale i o żołnierzach niezłomnych, a Izabella Czernecka w 2022 roku za działania podejmowane w szkole na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Więcej na ten temat będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku do papierowego wydania „Gościa Niedzielnego”, który ukaże się na niedzielę 15 października.