Najlepiej nie dawaj go dziecku do 13. roku życia!

xzw

publikacja 01.12.2023 13:24

Smartfon jest narzędziem takim samym jak nóż, którym można pokroić chleb, ale i zabić.

Panią Agnieszkę zaprosiła na konerencję profilaktyczną s. Justyna Papież, opiekunka KWC w Dębicy. Panią Agnieszkę zaprosiła na konerencję profilaktyczną s. Justyna Papież, opiekunka KWC w Dębicy.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Krucjata Wyzwolenia Człowieka przy parafii św. Jadwigi w Dębicy zorganizowała 27 listopada konferencję profilaktyczną poświęconą m.in. zagrożeniom uzależnieniem od urządzeń ekranowych wśród dzieci i młodzieży oraz sposobom przeciwdziałania złym trendom w kulturze dnia codziennego.

Gościem spotkania była Agnieszka Szymańska, psycholog pracująca w poradni „Arka” w Tarnowie. Rodzice - jak podkreślała pani Agnieszka - powinni wiedzieć, że nie wolno dziecku do 3. roku życia dawać smartfona do zabawy. Najwcześniej można go dać dopiero w wieku 13 lat, kiedy nastolatek ma już pewną dojrzałość emocjonalną i intelektualną. Bardzo ważna jest rodzinna higiena ekranowa, która najpierw wymaga od samych rodziców, aby mądrze korzystali z urządzeń ekranowych. Dzieci i młodzież powinni korzystać z nich jedynie od 1 do 2 godzin dziennie, a w tygodniu powinny być dwa dni bez sięgania po nie. Nie do zastąpienia jest rodzinna wspólnota, budowanie relacji, rozmowa, wzajemne poznawanie siebie, mądra kontrola i stanowcze egzekwowanie zasad. Nieocenioną wartość mają rodzinne rytuały, jak wspólny obiad przy stole, wspólne spędzanie czasu wolnego, praca, dzielenie się obowiązkami domowymi, a także pielęgnowanie wiary we wspólnocie domowej i parafialnej.

W konferencji wzięli udział duchowni, siostry zakonne, członkowie KWC, nauczyciele i rodzice.


Więcej o skutkach uzależnienia od urządzeń ekranowych i sposobach zapobiegania tym uzależnieniom przeczytacie w 50. numerze "Gościa Tarnowskiego" na 17 grudnia.