Medale dla rycerek Niepokalanej

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 21.01.2024 20:56

W Brzesku odbyło noworoczne diecezjalne spotkanie Rycerstwa Niepokalanej.

Jadwiga Świerczek (z lewej) i Helena Filip (z prawej) z medalami Rycerstwa Niepokalanej. Jadwiga Świerczek (z lewej) i Helena Filip (z prawej) z medalami Rycerstwa Niepokalanej.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W sanktuarium św. Jakuba w Brzesku 21 stycznia odbyło się noworoczne diecezjalne spotkanie Rycerstwa Niepokalanej.

Mszy św. przewodniczył prezes narodowy RN o. Ryszard Żuber z Niepokalanowa. - O ile Rycerstwo Niepokalanej słabnie w krajach Europy Zachodniej, o tyle bardzo prężnie rozwija się w krajach misyjnych, zwłaszcza tam, gdzie są franciszkanie lub są ludzie, którzy poznali św. Maksymiliana i zetknęli się z jego duchowością - mówi o. Ryszard.

W Polsce działają stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej, powstają grupy dziecięce. - Mamy wielu rycerzy u stóp krzyża, czyli osób cierpiących, którzy łączą swoje cierpienie z Jezusem i Jego Matką - podkreśla o. prezes.

W tym roku RN wspomina 130. rocznicę urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego. - Rozpoczęliśmy świętowanie w Zduńskiej Woli, a w czasie całego roku będziemy przypominać o tej rocznicy w miejscach związanych z jego obecnością i działalnością. Ramę naszego apostolstwa w tym roku wyznacza hasło „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Jako Rycerstwo Niepokalanej ubogacamy swoją duchowością i charyzmatem wspólnotę wierzących. Czyni to każdy z naszych członków poprzez osobiste oddanie siebie Maryi, a także poprzez tworzenie wspólnoty włączonej w działalność ewangelizacyjną Kościoła - dodaje o. Ryszard.

Po Mszy św. prezes narodowy RN w imieniu całego zarządu wręczył specjalne najwyższe wyróżnienia Helenie Filip z brzeskiej wspólnoty RN oraz Jadwidze Świerczek z par. Miłosierdzia Bożego w Dębicy.

- Na każdym kroku czuję opiekę i wstawiennictwo Matki Bożej. Chcę Jej dalej służyć w ramach rycerstwa - mówi pani Jadwiga, która współtworzyła dębicką wspólnotę przy par. Miłosierdzia Bożego od początku jej istnienia. Grupa powstała w 2002 roku. Obecnie liczy 24 członków.

Pani Helena z brzeskiego stowarzyszenia RN w par. św. Jakuba jest prezesem tej wspólnoty, która została reaktywowana 15 lat temu. Początki rycerstwa datuje się na koniec lat 60. XX wieku.

- Do naszej grupy należy 110 osób, jesteśmy bodaj największą taką wspólnotą w diecezji. Podejmujemy liczne inicjatywy modlitewne w parafii, uczestniczymy w spotkaniach formacyjnych, pielgrzymkach RN w ramach diecezji i całego kraju. Sądzę, że ludzi przyciąga do RN to, co Maryja czyni w naszym życiu. Ja od dziecka jestem oddana Matce Bożej, zawsze kochałam nabożeństwa do Niej, kochałam modlitwę i kościół. Cały czas doświadczam Jej opieki - mówi pani Helena.