To moje dziecko

Beata Malec-Suwara

|

Gość Tarnowski 04/2024

publikacja 25.01.2024 00:00

Wraz z nowym rokiem tarnowska Fundacja Opes 139 rozszerzyła swą działalność o nowe oddziały.

W Bochni od 1 stycznia działa oddział tarnowskiej Fundacji Opes 139, która od 2016 roku pomaga rodzicom po stracie dziecka w wyniku poronienia. Jak informuje prezes fundacji Joanna Sadowska, dyżury w Bochni pełni ks. Wojciech Karpiel, członek rady fundacji, który od początku jej istnienia wspiera rodziców duchowo. – Jego numer telefonu widnieje na stronie fundacji. Można się z nim umówić nie tylko na rozmowę telefoniczną, ale także na indywidualne spotkanie. Oddział znajduje się w budynku poradni rodzinnej, działającej przy parafii św. Mikołaja w Bochni – tłumaczy J. Sadowska.

– Znajduje się tam nasza literatura terapeutyczna, którą jako fundacja promujemy i sprzedajemy, są też pamiątki dla rodziców, które robią nasze wolontariuszki, a cenią je sobie szczególnie mamy. Mamy ulotki dotyczące praw rodziców po poronieniu czy informacje na temat dofinansowania nierefundowanych badań, jakie rodzice mogą wykonać po poronieniu w ramach naszej współpracy z Laboratorium TestDNA. I, co bardzo ważne, w Bochni jest możliwość skorzystania bezpłatnie z pomocy psychologa. Na ten moment prowadzimy zapisy na terapię indywidualną, która odbywać się będzie raz na dwa tygodnie, ale myślimy w przyszłości również o wsparciu grupowym. Ta pomoc jest bardzo ważna dla dobrego przeżycia żałoby przez rodziców – podkreśla J. Sadowska.

– To moje dziecko – tak o nowym oddziale tarnowskiej Fundacji Opes 139 mówi pełniący w niej dyżur ks. Karpiel. – Troskę o rodziców i dzieci odczytuję jako swoje powołanie w powołaniu – dodaje.

Zauważa, że gmina Bochnia była jedną z pierwszych w Polsce, gdzie zaczęto organizować pochówki dzieci nienarodzonych. Odbywają się one tutaj cztery razy w roku dzięki wsparciu wielu instytucji. – Wyzwaniem jest informowanie na temat praw, jakie przysługują rodzicom po stracie dziecka. Moment, kiedy je tracą, nie jest najlepszym czasem na edukację, bo wtedy emocje są tak wielkie, że ta sytuacja ich przerasta. Potrzebują wtedy innego wsparcia. Naszym zadaniem jest ponadto współpraca ze szpitalem, edukacja młodzieży licealnej, ale także rozmowy z księżmi w dekanatach na temat pochówku dzieci martwo urodzonych – wylicza ks. Wojciech Karpiel.

Od stycznia rodzice po stracie dziecka mają również możliwość skorzystania z terapii indywidualnej prowadzonej przez psychologa w Dębicy. Zapisy odbywają się telefonicznie – Dębica: tel. 602 649 436, Bochnia i Tarnów: tel. 510 620 392. Od tego roku można także wesprzeć działalność Fundacji Opes 139 poprzez przekazanie jej 1,5 procent swojego podatku.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.