"Zbroja" i niezłomni

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 04.03.2024 11:09

Na rondzie im. Adama Mickiewicza odsłonięty został 3 marca pomnik ppłk. Ludwika Marszałka "Zbroi".

"Zbroja" i niezłomni Pomnik stoi na Rondzie im. Adama Mickiewicza, niedaleko kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Pomnik został wzniesiony z inicjatywy Fundacji "Non Notus" z Mielca i dębickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pomnik stanął na Rondzie im. Adama Mickiewicza, w bezpośredniej bliskości kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Upamiętnia zarówno pochodzącego z Brzezin koło Dębicy ppłk. Ludwika Marszałka ps. Zbroja, jak i żołnierzy niezłomnych z obwodu dębickiego.

Ludwik Marszałek urodził się w 1912 roku w Brzezinach. Był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego, podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK. Później działał w strukturach „NIE”, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „WiN” na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku. Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 listopada 1948 r. zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Pochowano go w bezimiennej mogile.

3 marca pomnik został poświęcony i odsłonięty. Postać Ludwika Marszałka odsłonił wyraźnie wzruszony, dziś 81-letni, jego syn, Krzysztof. W uroczystości wzięło udział kilkuset mieszkańców Dębicy; wśród zaproszonych gości był m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który jest Dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji i od lat prowadzi poszukiwania szczątków ofiar komunistycznego aparatu represji.