Święty teatr, głębia Chrystusowej męki

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 27.03.2024 07:40

Refleksja, zaduma, milczenie, współczucie, modlitwa. Na misterium pasyjne nie da się jedynie patrzeć.

Święty teatr, głębia Chrystusowej męki Pan Jezus bierze krzyż na swoje ramiona. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu Domowego Kościoła w Wielki Wtorek wierni uczestniczyli w inscenizacji Pasji Jezusa Chrystusa. Wzięli udział, a nie tylko byli jego widzami, bo na ten święty teatr - jak nazwał misterium pasyjne proboszcz parafii ks. Jacek Nowak - nie da się jedynie patrzeć. Kiedy zatrzymujemy się, aby przyjrzeć się na nowo dramatycznej historii Jezusa i przypominamy sobie Jego cierpienia podjęte z miłości do człowieka, naturalnie wywołuje w nas to refleksję, zadumę, współczucie i chęć towarzyszenia Jezusowi.

- Po raz kolejny misterium pasyjne zgromadziło nas tutaj rozmodlonych, zasłuchanych, pobożnych, pragnących iść za Jezusem i być przy Nim nie tylko jako obserwatorzy tych wydarzeń, ale jako współczujący. Chcemy być razem z Nim w Wieczerniku, na Drodze Krzyżowej i pod krzyżem. Dzięki misterium wszyscy możemy doświadczyć mocy wiary i namacalnie wczuć się w atmosferę tamtego czasu - mówił mościcki proboszcz, dziękując wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

- Dziękuję za to przejmujące świadectwo wiary i troskę o to, abyśmy mogli dzięki przekazowi teatralnemu zanurzyć się w głębię Chrystusowej Pasji - dodał ks. Jacek Nowak, zapraszając wszystkich do czynnego udziału w tym nabożeństwie, do refleksji, skupienia i medytacji nad męką naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Święty teatr, głębia Chrystusowej męki   Ukrzyżowanie. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W tegoroczną inscenizację Pasji zaangażowało się ponad 80 osób - aktorzy, chór „Florentyna”, zespół wokalny „Con Tutti”, soliści, organista, operatorzy dźwięku, światła, realizatorzy scenografii, obsługa techniczna. Wielu to członkowie wspólnoty Domowego Kościoła i Mężczyzn św. Józefa. Rolę Jezusa odegrał po raz kolejny Karol Gut - wokalista zespołu „Jedno”. Opiekę duchową nad przedsięwzięciem sprawował ks. Sebastian Ligęska. Autorką scenariusza i reżyserką przedsięwzięcia od wielu lat niezmiennie jest Agnieszka Bigos. Pomysłodawczynią - Iwona Bernach.