Bp Stanisław Salaterski mówi, że dla niego oglądanie tych prac i słuchanie esejów to okazja, by uświadomić sobie dobre, głębokie i szlachetne oblicze młodych ludzi.
Rozstrzygnięta została druga edycja konkursu „Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem”. Konkurs organizują dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych tarnowski "Gość Niedzielny", Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Konkurs w tym roku odbył się pod patronatem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, Ministra Edukacji i Nauki, Witolda Kozłowskiego, marszałka Małopolski oraz Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty.
W kategorii szkół podstawowych wygrał Mikołaj Sterkowicz. Nagrody wręczają Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, posłanka Anna Paluch i bp Stanisław Salaterski. Grzegorz Brożek /Foto Gość- Idea, którą wielu z was starało się rok temu i teraz wcielić w życie, to wyjść z domu, zabrać smartfona, pójść na spacer, zauważyć ludzi, zabytki, przyrodę, stworzyć galerię zdjęć i do tej galerii napisać opowieść, esej, literacki opis spaceru. Staje się on konkretnym zapisem konkretnego spaceru. Jest także zapisem wejścia w głąb własnego doświadczenia. Nie trzeba jechać daleko, żeby przeżyć coś niezwykłego. Czasem wystarczy wyjść z domu i pójść na spacer - tłumaczy ideę ks. Zbigniew Wielgosz, kierownik tarnowskiego oddziału "Gościa Niedzielnego".
Nagrodę odbiera Natalia Pajor. Grzegorz Brożek /Foto GośćPomysł na konkurs zrodził się z obserwacji młodych, którzy często krążą ulicami zapatrzeni w ekrany smartfonów. Konkurs jest próbą skłonienia ich, aby poza scrollowaniem, potraktowali telefon jako narzędzie, które pomoże im obserwować i analizować rzeczywistość.
- Bardzo mi się idea podoba, bo daje możliwość wszechstronnego rozwoju. Trzeba fotografować i - z czego jako polonistka jestem zachwycona - napisać esej. Konkurs jest ćwiczeniem w nauce postrzegania świata. Może to i trudne, może nie dla każdego, ale wrażliwych młodych ludzi, a ich nie brakuje, otwiera na świat. Młodzi są wrażliwi, ale boją się otwierać - mówi dr Jolanta Witek, nauczycielka z Mielca.
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która była obecna na zakończeniu konkursu do uczestników i laureatów mówiła, że konkurs jest świetnym pomysłem. - Eseje i fotoreportaże pokazują, że sięgnęliście i zauważyliście piękno, ale i problemy. Pokazujecie, że odkrywamy świat wtedy, kiedy wchodzimy w niego, kiedy myślimy o nim. Świadomość świata, umiejętność obserwacji, analizowania, pomaga świadomie żyć, a na tym nam tak bardzo zależy - mówiła do uczestników.
W pracach wielu spośród 35 uczestników konkursu było widać wielką dojrzałość. Jak choćby w pracy Mikołaja Sterkowicza z Bochni, który stworzył esej zatytułowany "Rodzina". - Podczas spaceru w tym, co nas otacza, jak choćby splecione drzewa, zauważyłem to, co dla mnie ważne i drogie, moich rodziców - mówi. Kępka zielonej trawy umoszczona w zagłębieniu suchego drzewa, to jak łono matki chroniącej życie u jego początku. Łamane przez wiatr gałęzie, to jak przeciwności, z którymi musimy się mierzyć każdego dnia. Samotne, rosnące na osobności drzewo, to jak opuszczenie, samotność, starość. Jak sam przyznaje Mikołaj, inspiracją dla niego była jego rodzina, a w szczególny sposób nowonarodzona siostrzyczka Kamila.
- Ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczona dojrzałością, z jaką młodzi ludzie opowiadają o otaczającym ich świecie, o ludziach, o przyrodzie, zabytkach, własnych doświadczeniach. Dojrzałość młodych ludzi, ich szukanie dobra i piękna, to jest wspaniały znak dla nas wszystkich na przyszłość, że kiedyś twórczy, mądrzy ludzie wezmą ster naszej ojczyzny w swoje ręce - przekonywała poseł Anna Paluch, fundatorka nagród dla laureatów konkursu
- Dla mnie oglądanie tych prac i słuchanie esejów to okazja, by uświadomić sobie dobre, głębokie i szlachetne oblicze młodych ludzi. Okazuje się, że mają zakorzenienie w środowisku, w którym żyją, dużo czasu spędzają przy komputerze, czy telefonie, ale wychodząc na świat, zauważają więcej, niż wielu z nas by sądziło. Prace ukazują dobrą szlachetną duszę młodego człowieka. Dobrze, że jest taki konkurs, bo to promocja takiego oblicza młodych, którzy są nadzieją Kościoła i Polski - mówi bp Stanisław Salaterski, który także wręczał nagrody i wyróżnienia.
W kategorii szkół podstawowych pierwsze trzy miejsca zajęli:
1. Mikołaj Sterkowicz ze SP nr 7 w Bochni
2. Sebastian Kosiński z SP nr 9 w Dębicy
3. Zuzanna Dmuchała ze szkoły w Paszczynie
W kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali:
1. Natalia Pajor z Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu
2. Małgorzata Kmiecicka z I LO w Tarnowie
3. Adam Marecik z LO w Brzesku
W głosowaniu internautów pierwsze trzy miejsca zajęli:
1. Sebastian Kosiński
2. Małgorzata Kmiecicka
3. Natalia Pajor
Nagrodę specjalną bp. Stanisława Salaterskiego otrzymał Mikołaj Sterkowicz.