W sanktuarium Matki Bożej Okulickiej odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia.
W poniedziałek 8 kwietnia w uroczystość Zwiastowania Pańskiego w sanktuarium Matki Bożej w Okulicach odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia, którym przewodniczył bp Andrzej Jeż.
W homilii podkreślił on, że życie ludzkie jest zawsze dobrą nowiną i przypomniał po raz kolejny, że prawo do życia jest prawem człowieka.
- Jakiekolwiek inne prawa człowieka tracą sens, jeśli człowiekowi odmawia się tego podstawowego, czyli prawa do życia, które nie jest prawem związanym z jakimś światopoglądem czy religią, ale jest fundamentalnym prawem człowieka - mówił biskup.
Kaznodzieja przestrzegał przed zafałszowaną debatą publiczną, w której w kwestii życia poczętego zaciera się różnicę między dobrem i złem, a nawet wprowadza się w błąd.
- Nauka dowiodła, że nienarodzone dziecko to osobny człowiek, a nie część ciała kobiety. Jego życie zaczyna się w chwili poczęcia i od tego momentu jest to już konkretny, unikalny człowiek - przypominał bp Jeż.
Biskup apelował, by włączyć się w obronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci m.in. poprzez obronę prawdy o ludzkim życiu, a także przez inicjatywy takie jak Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego.
- Owocem duchowej adopcji, jak wierzymy, jest uratowane przed zabiciem w łonie matki życie konkretnego dziecka, które może się dalej rozwijać. Jest nim także nadzieja wlewana do serc matek, aby z odwagą przyjęły nowe życie - mówił pasterz diecezji tarnowskiej.
Podczas Mszy św. pobłogosławił wszystkich, którzy tego dnia podjęli duchową adopcję dziecka poczętego.
Bartłomiej i Ewelina Łyszczarzowie z dziećmi adoptują duchowo dzieci nienarodzone od trzech lat.Wśród nich są m.in. Bartłomiej i Ewelina Łyszczarzowie, rodzice Michała i Jasia. - Po raz trzeci podjęliśmy dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. Żyjemy w czasach, w których życie ludzkie jest w pogardzie, dlatego chcemy, także jako chrześcijanie, stanąć w obronie życia i wyrazić też w ten sposób naszą wierność Panu Jezusowi - mówią małżonkowie.
Piotr Kocańda z Zakonu Rycerskiego św. Jana Pawła II z Nowego Sącza (Chorągiew przy parafii MB Niepokalanej w Nowym Sączu) podejmuje duchową adopcję już siódmy raz. - Pierwszy raz zaadoptowałem duchowo dziecko poczęte już jako nastolatek. Robię to regularnie od czterech lat, mając na uwadze, jak wiele dzieci traci życie przez aborcję i jak głośna jest kampania przeciwko życiu ludzkiemu. Ponadto, jako rycerz św. Jana Pawła II, który był wielkim obrońcą życia, czuję się zobowiązany, by stanąć po stronie tych, którzy sami nie mogą się bronić i którym odmawia się prawa do życia - mówi Piotr.
Piotr Kocańda podjął dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego już po raz siódmy.Jak podkreśla kustosz okulickiego sanktuarium, jest to miejsce szczególnej modlitwy w intencji rodzin, małżeństw i życia poczętego. - Matka Boża Okulicka jest nazywana Matką Dającą Życie. Pielgrzymi chętnie zwracają się do Niej, prosząc o dar potomstwa, o dar macierzyństwa i ojcostwa. Nie tylko proszą, ale i dziękują za otrzymane przez wstawiennictwo Maryi nowe życie - mówi ks. prał. Roman Majoch.
Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia zbiegają się z trwającym w diecezji tygodniem modlitwy i formacji małżeństw i rodzin, który przygotowuje diecezję do peregrynacji relikwii bł. rodziny Ulmów. Peregrynacja rozpocznie się 13 kwietnia w tarnowskiej katedrze, relikwie odwiedzą też wybrane świątynie w diecezji.