Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Chodzimy do kościoła?

Wszystko wskazuje na to, że diecezja tarnowska kolejny raz zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem praktyk religijnych wiernych.

Badania objęły tzw. dominicantes, czyli chodzących do kościoła na niedzielną Mszę św., oraz comunicantes, czyli przyjmujących wtedy Komunię św.

W pierwszej grupie zanotowano, w porównaniu z rokiem ubiegłym, wzrost o 1 procent. – W ubiegłym roku frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosiła w wymiarze ogólnodiecezjalnym 69,2 procent wszystkich osób mających obowiązek uczestniczenia w Mszy św. W roku obecnym wynosi ona 70,3 procent. Jest to wzrost o 1,1 procent, co w liczbach bezwzględnych przekłada się na ponad 10 000 osób – informuje ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Najwięcej „chodzących” do kościoła jest w dekanacie Ujanowice – 91 procent. Najmniejsza frekwencja jest w dekanacie Mielec – Południe i wynosi 55,7 procent. Podobna sytuacja jest w większych miastach: w Mielcu frekwencja wynosi 56 procent, w Bochni i Tarnowie około 62 procent. Niezmienna jest wierność mieszkańców południowych regionów diecezji, czego przykładem są: Ujanowice – 91 procent; Ropa – 84 procent; Limanowa – 83 procent; Stary Sącz – 82 procent.  

Odnośnie do przyjmujących Komunię św. nie odnotowano ani wzrostu, ani spadku liczby wiernych. – W porównaniu z rokiem 2011 procent osób przystępujących do Komunii świętej prawie nie uległ zmianie. W roku 2011 w wymiarze ogólnodiecezjalnym było 23,8 procent osób przyjmujących w czasie Mszy św. Komunię, a w tym roku jest ich 23,6 proent. Różnica 0,2 procent jest poniżej błędu statystycznego i świadczy o tym, że także pod tym względem nie można mówić o spadku religijności i pobożności diecezjan tarnowskich – dodaje ks. Pietruszka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy