Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wyróżniają naszych!

Nasi młodzi diecezjanie znaleźli się w gronie nagrodzonych i wyróżnionych w czasie dziesiątej edycji Konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Konkurs, organizuje Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka dla młodzieży w wieku od 14 do 19 lat. Tegoroczna edycja była pod hasłem „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” została rozstrzygnięta w III kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej. Ogłoszenie wyników konkursu wraz z prezentacją prac i uroczyste przyznanie nagród odbyło się 22 marca 2014 r. na Jasnej Górze podczas obchodów Dnia Świętości Życia.

W kategorii literackiej nagrodzono m.in. Marcelinę Koncewicz z Tęgoborza, gdzie uczy się w 3. klasie gimnazjum. Jak sama przyznaje brała udział wcześniej w innych konkursach poetyckich, np. w XXI Konkursie Poezji Religijnej im. ks. Tischnera. – Decyzja o udziale w Konkursie im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki pod hasłem „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” przyszła naturalnie. W rodzinie często mówimy o potrzebie promowania postaw pro-life – mówi. Cała rodzina bierze udział w różnych akcjach związanych z obroną życia człowieka.

Wyróżniają naszych!   Marcelina Koncewicz regularnie, z sukcesami, bierze udział w konkursach poetyckich arch. rodzinne

– Byliśmy na marszach dla życia w Bochni i Nowym Sączu. Szacunek dla życia jest obecny w naszej rodzinie od zawsze. babcia, dziadek, a także ciocie Marceliny od lat angażują się też w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Ten temat jest nam bliski – dodaje Alicja Koncewicz, mama Marceliny.

Wyróżnienie w kategorii  multimedialnej otrzymali Jan i Michał Bogdanowiczowie z Wielogłów. Młodzież z tej miejscowości bierze udział w konkursie już od czwarty rok z rzędu i zawsze jest dostrzegana przez jury konkursu. – Parę lat temu jako schola parafialna Emmanuel wysłaliśmy na konkurs nasz teledysk „Życie jest darem” i zdobyliśmy nagrodę specjalną, a piosenka stała się później hymnem Marszu dla Życia i Rodziny w naszej diecezji. Rok później było kolejne wyróżnienie i zaproszenie z występem na Jasną Górę. W ubiegłym roku nasza reprezentantka, Justyna Zawiślan zdobyła 3. miejsce w kategorii multimedialnej – opowiada Anna Bogdanowicz, opiekunka tegorocznej pracy, którą pod tytułem „Pod sercem mamy” wykonali  Jan i Michał Bogdanowiczowie. – Cieszymy się bardzo, ponieważ na konkurs nadesłano w tym roku blisko 700 prac, więc wyróżnienie jest dla nas bardzo duże. Radość moja jest tym większa, że prawie wszyscy laureaci związani byli wcześniej z naszą scholką. Działalność zespołu zawsze koncentrowała się wokół obrony życia, obrony bezbronnych, nienarodzonych i takie wartości przekazywane są dzieciom. Chcemy w ten sposób mobilizować ich m.in. do podejmowania Duchowej Adopcji, ale przede wszystkim chcemy, by miały świadomość, że życie jest święte od początku – dodaje Ewa Sowa-Zawiślan, prowadząca parafialną scholkę.

Wyróżniają naszych!   Scholka Emmanuel na tarnowskim Rynku arch. parafialne

Marcelina, Jan i Michał nie są jedynymi naszymi diecezjanami, którzy zostali wyróżnieni w tegorocznym konkursie. W kategorii multimedialnej wygrała Sabina Kipa z Dębicy prezentując pracę „Struny życia”. W kategorii plastycznej 3. miejsce zajęła Natalia Olech z Lubziny

 

 

 

 

 

 


Wyróżniony wiersz Marceliny Koncewicz:

 

„Nienarodzeni”

modlę się za tych

którzy nie mają powiek

Bóg da im oczy błękitne

lecz czy zobaczą

twarze swych matek?

 

modlę się za tych

co nie znają światła

innego niż Boskie

lecz czy ich matki

zobaczą to światło?

 

modlę się za tych

którzy nie mogą mieć dłoni

Bóg da im  skrzydła z powietrza

 

modlę się za tych

którzy nie mają dosyć

miłości na Ziemi

by się urodzić

 

modlę się o zmianę

w sercach które

chcą zabrać im prawo istnienia

wszystko

prócz miłości Boga

 

On da im oczy błękitne

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy