Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Muzyczne marzenia przejdź do galerii

Chóry z Warszawy i Strzyżowa zostały laureatami IV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej.

Siedemnaście chórów wzięło udział w IV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio” Tarnów 2014. Odbył się on 27 IX. Przed publicznością i jury wystąpili chórzyści m.in. z Przemyśla, Warszawy, Kalisza, Krakowa oraz z diecezji tarnowskiej.

Przesłuchania odbyły się przedpołudniem w kościele św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej. Każdy chór wykonał trzy dowolne utwory religijne z własnego repertuaru, zróżnicowane stylistycznie, i jeden utwór obowiązkowy. Oceniały ich autorytety w dziedzinie chóralistyki: prof. Lidia Matynia, prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając z Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej UPJP II w Krakowie oraz prof. dr Jerzy Kurcz z Akademii Muzycznej w Krakowie. Jury oceniało intonację, artykulację, ekspresję muzyczną, dobór repertuaru oraz prezencję chóru podczas występu.

– Na festiwalu jestem od początku, więc mam porównanie i muszę przyznać, że w tym roku jest na bardzo dobrym poziomie. Chyba najlepszy z dotychczasowych. Zdarzało się bowiem, że na festiwal przyjeżdżały chóry, które nie powinny się tu znaleźć. W tym roku był też dość wyrównany poziom – podkreśla ks. prof. dr hab. Andrzej Zając. – Cieszymy się, że w chórach śpiewa wiele młodych osób. Zdarza się też, że w małych miejscowościach powstają bardzo dobre zespoły i to cieszy. Ważna jest również postać dyrygenta. Widać, że są to osoby po studiach muzycznych i robią to doskonale. Mówi się przecież „chór stoi dyrygentem” i to było tu widać – dodaje.

Szalowski Zespół Wokalny z Szalowej   Szalowski Zespół Wokalny z Szalowej
III miejsce w kategorii chórów kameralnych
Joanna Sadowska /Foto Gość
Wśród laureatów był Szalowski Zespół Wokalny z Szalowej, który zdobył III miejsce w kategorii chórów kameralnych. – Śpiewamy razem od stycznia tego roku i to nasz pierwszy konkurs i pierwsza nagroda – mówi Maria Dziedzic, dyrygentka. – To wyróżnienie pokazuje, że to, co robimy, ma sens i warto iść w tym kierunku i dalej spełniać swoje muzyczne marzenia. W zespole jest nas dziesięć osób, głównie studenci – dodaje.

Po przesłuchaniach w tarnowskiej katedrze odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. infułata Adama Kokoszki. Śpiewy wspólnie wykonały chóry biorące udział w festiwalu. Było to ponad pół tysiąca osób. Po Eucharystii ogłoszono wyniki i odbył się koncert galowy.

Wyniki festiwalu:

I miejsca w kategorii chórów mieszanych nie przyznano

II miejsca w kategorii chórów mieszanych jury przyznało ex aequo: Chórowi Nauczycielskiemu AKORD ZNP i SCP z Mielca pod dyrekcją Pawła Lisa oraz Kaliskiemu Chórowi Nauczycielskiemu z Kalisza pod dyrekcją Andrzeja Ryłki

III miejsca w kategorii chórów mieszanych jury przyznało ex aequo: Chórowi Mieszanemu CANTABILE z Łuznej pod dyrekcją Jana Wypaska oraz Chórowi Kameralnemu Towarzystwa Muzycznego z Przemyśla pod dyrekcją Andrzeja Gurana

I miejsca w kategorii chórów kameralnych - Zespołowi Wokalnemu CANTI z Warszawy pod dyrekcją Justyny Adamskiej

II miejsca w kategorii chórów kameralnych jury przyznało ex aequo: Chórowi Kameralnemu MUSICA EX ANIMA z Krakowa pod dyrekcją Krzysztofa Michałka oraz Chórowi ANIMATO z Pawłowic pod dyrekcją Małgorzaty Lucjan

III miejsca w kategorii chórów kameralnych - Szalowskiemu Zespołowi wokalnemu z Szalowej pod dyrekcją Marii Dziedzic

I miejsca w kategorii chórów jednorodnych - Podkarpackiemu Chórowi Męskiemu ze Strzyżowa pod dyrekcja Grzegorza Oliwy

II i III miejsca w tej kategorii jury nie przyznało.

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy