Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sumienie diecezji

Ten konkurs jest szansą na sukces i okazją do przypomnienia nietuzinkowych postaci. Kolejna edycja już po wakacjach.

Agnieszka Jakubek i Katarzyna Trojan, uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie wzięły udział w VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Losy bliskich i losy dalekich. Życie Polaków w latach 1914 – 1989” organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Krakowie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i fundacji Armii Krajowej w Londynie.

Kasia, która przypomniała postać ks. Józefa Paciorka, została laureatką etapu wojewódzkiego.

– Wybrałam tę postać, bo to kapłan, którego los odzwierciedla dzieje narodu dwudziestolecia międzywojennego i czas II wojny światowej. Jest on pomijany w opisach wielkiej historii, podręcznikach i opowiadaniach – zauważa.

Ks. Paciorek żył w latach 1903 – 1942 i był duszpasterzem emigrantów, nauczycielem patriotyzmu i więźniem Auschwitz.

– W swojej pracy opisałam jego życie. Była to subiektywna biografia, która powstała w oparciu o przeczytane publikacje, jak też wspomnienia, które powstają, gdy codziennie, w drodze do szkoły mijam kamienice przy ul. Urszulińskiej w Tarnowie, gdzie w czasie wojny znajdowała się siedziba tarnowskiego gestapo – mówi.

Z kolei Agnieszka przybliżyła działalność ks. Jana Bochenka, proboszcza tarnowskiej katedry podczas okupacji hitlerowskiej. – Był to człowiek o wielkim sercu, wzór do naśladowania, określany przez kard. Karola Wojtyłę jako sumienie diecezji tarnowskiej – opowiada autorka eseju. – Był bardzo oddany ludziom, zachęcał ich do wiary i modlitwy, nie bał się ryzykować życia i cierpiał jak oni, a ludzie bardzo go lubili i szanowali – dodaje.

– Agnieszka w swojej pracy zwróciła uwagę na pracę ks. Bochenka w Caritasie i jego pomoc dla uchodźców i przesiedleńców, których w tamtych czasach było bardzo wielu. Zresztą, obie te postacie są bardzo ciekawe. To przecież ludzie, którzy tworzyli to nasze miasto, jego historię, kulturę, z których dorobku właściwe do dzisiaj korzystamy, nawet o tym nie wiedząc – podkreśla dr Anna Gąsior, nauczycielka języka polskiego w ZSEG.

Po wakacjach zostanie ogłoszona kolejna, siódma edycja konkursu. Dziewczyny już zadeklarowały w niej udział. – Zbieramy materiały i przymierzamy się tematu o żołnierzach Armii Krajowej zesłanych na Sybir – dodaje A. Gąsior. 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy