Nowy numer 13/2024 Archiwum

Uwaga! Nie przesłodzić! przejdź do galerii

W Gródku nad Dunajcem odbyło się 30 września XX Forum Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

W dorocznym spotkaniu wzięli udział dyrektorzy szkół i placówek wychowawczym im. Jana Pawła II, katecheci, wychowawcy, przedstawiciele organów prowadzących. 

- Wrześniowe spotkanie w Gródku nad Dunajcem jest dla nas czasem programowania pracy na najbliższy rok w ramach rodziny szkół. Jest również niezbędnym czasem formacji. Niezbędnym, bo spuścizna i przykład Jana Pawła II jest ciągle niezgłębiony - mówi Halina Węgrzyn, szefowa Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. 

Uczestnicy spotkania w Gródku wymieniali się doświadczeniami, jak wychowywać do patriotyzmu. Zastanawiali się nad rolą rodziny w wychowaniu oraz wyzwaniami, które stoją przed szkołą.

- Chcemy zastanowić się, czy idziemy we właściwą stronę, czy pracując z dziećmi i młodzieżą jesteśmy w stanie choć w części wykorzystać ten potencjał, który daje nam patron - tłumaczy Halina Węgrzyn.

Obecnie do rodziny należy już prawie 80 placówek z całej diecezji. - Taki patron to wyzwanie, zadanie. Minęły czasy, w których można by oczekiwać splendoru, który spłynie na szkołę po wyborze na patrona Jana Pawła II. Dziś taki wybór to początek ciężkiej pracy - mówi Halina Węgrzyn. 

- Jan Paweł II to jest trudny patron. A młodzi na co dzień uciekają od tego, co jest trudne, wymagające. Żyją w chaosie, bałaganie, są zagubieni. Naszą rolą jest pokazać im wartości, być przy nich, kiedy dokonują wyborów, wspierać ich - przekonuje Wiesław Wójcik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku.

Mówi także, że trzeba uważać, żeby w pracy wychowawczej nie przesłodzić, by nie zrobić z Jana Pawła II cukierkowego patrona, by nie iść w patos, bo takie podejście młodych raczej odstręcza.

- Nie lubią, gdy mówiąc o papieżu, buja się w obłokach. Czasem nawet pytają, co mają zrobić z takim patronem. Zachęcamy do rzeczy najprostszych. Pomódl się do niego, masz orędownika, których młodych rozumie jak mało kto - opowiada W. Wójcik.

Jednak zdaniem dyrektora podstawowe zadanie pedagogów to jest mniej mówić, a żyć dobrze i być świadkiem wartości.

- Porażką byłoby zachęcać do naśladowania papieża i jednocześnie własnym życiem przeczyć tym słowom. Młodzież zaraz dostrzeże fałsz, zgrzyt. Właśnie dlatego mówimy, że Jan Paweł II to trudny patron - dodaje.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą dla ponad 100 uczestników spotkania odprawił bp Andrzej Jeż.

- Jan Paweł II, jego wiara i jego postawa wpłynęła na oblicze świata w czasie, kiedy pełnił swoją posługę. Wpływa również teraz. Ważne, że był świadkiem tego, co głosił. Uderzała u Jana Pawła II harmonia spójności, żelazna konsekwencja myśli i czynów. Nie było zgrzytów. Ta droga, którą on szedł, jest otwarta także dla nas - mówił biskup Andrzej Jeż w homilii.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji ks. Artura Ważnego, dyrektora Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji tarnowskiej Kurii.

W czasie spotkania swoje osiągnięcia prezentowało Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy