Nowy numer 13/2024 Archiwum

Utracone dzieci przejdź do galerii

Każda śmierć przychodzi za wcześnie, a co dopiero powiedzieć o takiej, która przerywa ludzkie życie jeszcze przed jego narodzeniem.

W parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku w Dzień Dziecka Utraconego odprawiona została Msza św. w intencji dzieci, które odeszły o całe życie za wcześnie, a także ich rodziców i rodzin.

- Gdy stajemy wobec utraty dziecka każde słowo jest za małe, niezręczne, czasem może nawet jeszcze bardziej ranić. Bo jeżeli mówi się, że każda śmierć przychodzi za wcześnie, to co dopiero powiedzieć o takiej śmierci, która kończy, przerywa ludzkie życie jeszcze przed jego narodzeniem - mówił podczas homilii ks. Jan Banach, diecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin.

Po Eucharystii uczestnicy modlitwy mogli posłuchać montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez grupę teatralną działającą przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku. Jego autorem jest Agata Podłęcka z Brzeska. Razem z mężem Piotrem animują grupę od 21 lat, przy tym są też rodzicami, którzy utracili swe dziecko. Nawet nie poznali jego płci.

Kasia Kielan z Mokrzysk, która utraciła 5-miesięczną Wandzię 9 lat temu, wystąpiła na brzeskim spotkaniu w roli psychologa. Niezwykłego, bo dającego świadectwo ze swojego życia. - Nie ma znaczenia, czy dziecko, które utraciliśmy, ma cztery tygodnie czy kilka miesięcy. Ono było i już na zawsze pozostanie w naszych rodzinach - mówiła na spotkaniu.

Jak zauważa, czasem środowisko, w którym żyjemy, bagatelizuje sprawę, bo przecież dziecko się nie urodziło, wtedy czujemy się osamotnieni i niezrozumiani. Izolujemy się. - Doświadczenie psychologii pokazuje, że najlepsze efekty przynosi przeżycie pełnej żałoby. Każdy przeżywa ją w swoim tempie. Musimy sobie dać prawo do cierpienia - uważa Katarzyna.

Rodzicom dzieci utraconych przysługuje wiele praw, w tym także prawo do pochówku dziecka. O formalnościach i możliwościach z tym związanych informuje ulotka, którą przygotował Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. W najbliższych dniach trafi ona do szpitali w naszej diecezji. Umieszczono tam także adresy miejsc oferujących niezbędne wówczas wsparcie. Niebawem także ruszy specjalna zakładka na ten temat na stronie internetowej Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin. Z kolei przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku powstanie duszpasterstwo rodziców po utracie dziecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy