Nowy numer 17/2024 Archiwum

Od nauczania Jezusa do spisania Ewangelii

Trzeba pamiętać, iż Jezus głosił Ewangelię. Głosił, ale nie spisywał swych słów i czynów.

Zatem u początku dzisiejszych Ewangelii stoi prawdziwa i historyczna postać Jezusa. Można jednak spotkać głosy kwestionujące prawdę o Jezusie. Można spotkać osoby które pytają, czy przekaz który dziś posiadamy jest prawdziwy. Czy uczniowie, pierwotny Kościół, potem redaktorzy – czy mimo upływu wielu lat wiernie zachowali i zapisali naukę Jezusa i wydarzenia z Jego życia. A zatem czy Ewangelie przekazują prawdziwą historię Jezusa?

Komentatorzy, egzegeci, osoby badający naukowo przekaz Ewangelii z wielką wnikliwością badają te kwestie. Niewątpliwie na dzisiejszy przekaz Ewangelii miały wpływ tak wspólnota Apostołów, czas ustnego przekazywania Dobrej Nowiny, wpływ miało środowisko w którym była głoszona Ewangelia, niewątpliwie także wpływ na ostateczny obraz Jezusa Chrystusa mieli spisujący Ewangelię redaktorzy.

Pamiętać należy, iż od śmierci Jezusa aż do napisania pierwszej Ewangelii upłynęło ponad ćwierć wieku. Treści Ewangelii przekazywane były ustnie przez tradycję. Stąd też wielu badaczy poddaje analizie poszczególne przekazy – historie, zapisane na kartach Ewangelii. Niezasadnym jednak są opinie, że obraz Jezusa i treść Jego nauki przedstawione w Ewangeliach nie mają nic wspólnego z historią. Przekazane przez kanoniczne Ewangelie nie są wytworem pierwotnej wspólnoty wierzących w Jezusa. U początków Ewangelii stoi historyczna osoba Jezusa, a nie jedynie wierzenia wspólnoty[2].

« 1 2 3 4 5 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl