Nowy numer 15/2024 Archiwum

Tropem Wyklętych

Biegi, wykłady, projekcje filmów, wystawy zdjęć, koncerty, rekonstrukcje historyczne - to wszystko, by uczcić pamięć o Żołnierzach Niezłomnych w regionie.

BOCHNIA
Tu w niedzielę 28 lutego w samo południe po raz drugi ruszy Bieg Wilczym Tropem upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

Start w urokliwym miejscu Bochni – Parku Rodzinnym „Uzbornia”. Biuro zawodów będzie mieściło się przy wjeździe od strony ul. Widok.

Bieg zostanie zorganizowany na dwóch dystansach: Bieg Honorowy – 1 963 metrów oraz Bieg Główny – całkowita długość trasy ok. 3700 m, 3 pętle, przewyższenie na jednej pętli ok. 35 m.

Limit uczestników wynosi 25 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Każdy z uczestników Biegu Honorowego otrzyma pakiet zawodnika: koszulkę i pamiątkowy medal. Zwycięzcy Biegu Głównego otrzymają okolicznościowe puchary (osobno w kategorii kobiet
i mężczyzn).

JADOWNIKI
I tu 28 lutego o godz. 12.00 sprzed Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II wystartuje Bieg Wilczym Tropem na dystansach 1963 m i 10 km.

Z kolei główne uroczystości zaplanowano na godz. 18.00 w Domu Ludowym w Jadownikach. Wtedy zostanie odsłonięta tablica z nazwą "Skwer im. rtm. Witolda Pileckiego", następnie odbędzie się część artystyczna w wykonaniu młodzieży oraz Michała Jakubowskiego z zespołem. Otwarta zostanie także wystawa ze zbiorów IPN poświęcona "Oddziałowi partyzanckiemu Wiarusy 1947–1949". Na zakończenie słodki poczęstunek.

LIMANOWA
Tutaj upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w niedzielę 28 lutego w Limanowskim Domu Kultury. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 występem Chóru Chłopięcego bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, następnie wykład okolicznościowy wygłosi dr Wiesław Bator, historyk UJ, a po nim koncert da orkiestra Echo Podhala. Uroczystość uświetni grupa rekonstrukcji historycznej Stowarzyszenia Historii Ożywionej Jabłoniec 1914, odtwarzająca zbrojny oddział antykomunistycznego powojennego powstania.

Z kolei 1 marca o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza św. w bazylice MBB w Limanowej, a po niej zostaną złożone znicze i kwiaty na limanowskim cmentarzu przy grobach ofiar UB i SB.

MIELEC
Tu obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą trwały ponad miesiąc. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Klub Historyczny "Prawda i Pamięć" oraz Stowarzyszenie "Orzeł Biały - Strzelec" oraz Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.

27 lutego Szydłowiec k. Mielca - Polana Niezłomnych z obeliskiem poświęconym Żołnierzom Wyklętym

godz. 10.30 - uroczystość nadania imion Żołnierzy Wyklętych "Dębom Niezłomnych" i odsłonięcie tabliczek pamiątkowych.

II Rajd rowerowy "Śladami walk Wojciecha Lisa "Mściciela",
Start godz. 10.00 Plac AK Mielec,
godz. 10.30 Polana Niezłomnych Szydłowiec (org. "Trasy rowerowe - Mielec").

28 lutego godz. 12.30 - uroczysta Msza św. w bazylice mniejszej św. Mateusza w Mielcu w intencji Żołnierzy Wyklętych (ceremoniał wojskowy)
godz. 13.30 - "Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych" (przemarsz ulicami T. Kościuszki, J. Kilińskiego, S. Staszica, al. Niepodległości do pl. Armii Krajowej), z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej WP, grup rekonstrukcyjno-historycznych, pojazdów militarnych, oddziału konnego GRH 5. Pułku Strzelców Konnych, klas wojskowych, plutonów Strzelca, Orkiestry Dętej SCK, mieszkańców, przedstawicieli instytucji, urzędów i wszystkich chcących upamiętnić Żołnierzy Niezłomnych.
I LO w Mielcu).
godz. 14.30 - "Tropem Wilczym". II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych (trasa: Pomnik AK - Plac AK) akcja ogólnopolska, kwesta.
godz. 14.30 - Hymn państwowy, Apel Poległych, Salwa Honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej WP. Koncert pieśni patriotycznych (Mielecka Orkiestra Dęta, uczniowie)
godz. 14.45 - zakończenie oficjalnej części, obozowisko partyzanckie na Placu AK, poczęstunek z kuchni polowej.

2 marca godz. 12.00 - Dom Kultury SCK Mielec sala nr 1 prelekcja pracownika IPN od. Rzeszów (pan  Boguslaw Kleszczyński) i projekcja filmu pt. "Inka" dla uczniów mieleckich szkół srednich i gimnazjalnych

7 marca - kwesta przy mieleckich kościołach na ekshumacje i badania genetyczne "Żołnierzy Wyklętych".

15 marca godz. 12.00 - otwarcie wystawy IPN pt. "Żołnierze Niezłomni " - Plac AK Mielec

18 marca godz. 10.40 do 12.40 - spotkanie autorskie i prelekcja Tadeusza Płużańskiego i Leszka Żebrowskiego z uczniami mieleckich szkół średnich.  Aula w Zespole Szkół Technicznych
godz. 18.00 - spotkanie otwarte i prelekcja  Tadeusza Płużańskiego i Leszka Żebrowskiego z mieszkańcami Mielca. Sala Kana, Parafia MBNP.

31 marca godz. 18.00 - hol górny w Domu Kultury SCK Mielec. Odsłonięcie wystawy zdjęć Piotra Życieńskiego pt. "Cum Tacent Clamant - Milcząc wołają" dokumentującej prace ekshumacyjne na powązkowskiej Łączce. Spotkanie z autorem. Pokaz filmu "Kwatera Ł" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego - sala nr 1 SCK Mielec

NOWY SĄCZ
Tu będzie można posłuchać wykładu na temat Żołnierzy Wyklętych, wziąć udział w projekcji filmu o tej tematyce, koncercie patriotycznym a także w prowadzonym kursie samoobrony. Niespodzianki czekają również na najmłodszych - w niedzielę 28 lutego będzie można obejrzeć wyposażenie Straży Granicznej, jak też zrobić sobie zdjęcie z Grupą Rekonstrukcji Historycznej.

Bieg odbędzie się w niedzielę 28 lutego w godzinach 11.20 - 13.00 na terenie przy wałach Dunajca (na wysokości Instytutu Zdrowia PWSZ w Nowym Sączu).

Wydarzenia towarzyszące będą miały miejsce w Salce Przemienienia przy kościele Świętej Małgorzaty (ul. Ducha Świętego 2). Start o godzinie 14.00.

Także w niedzielę 28 lutego o godz. 13:30 na dworcu kolejowym w Nowym Sączu odbędzie się rekonstrukcja historyczna potyczki oddziału wypadowego "Grom" z bezpieką. – To będzie wspaniała lekcja historii na świeżym powietrzu i pokaz wyposażenia grup rekonstrukcji historycznej z Sądecczyzny: GRH "Żandarmeria", PGRH ZP "Błyskawica" i SRH 1. PSP Nowy Sącz – zachęcają organizatorzy.

1 marca (wtorek) o godz. 13.30 przy budynku WKU na ul. Czarneckiego 13 w Nowym Sączu, gdzie na frontonie budynku wmurowana jest tablica pamiątkowa ofiar dwóch reżimów, odbędzie się uroczystość poświęcona sądeckim Żołnierzom Wyklętym. W budynku znajduje się Izba Pamięci - miejsce kaźni Polaków w czasie II wojny światowej i terroru stalinowskiego.

Podczas uroczystości upamiętnieni zostaną dowódcy podziemia niepodległościowego Sądecczyzny w latach 1945-1956: Jan Tokarczyk ps. „Baca”, St. Frączek ps. „Zator”, Mieczysław Janczak ps. „Beskid”, a także Kurierzy Sądeccy okresu II wojny światowej na trasie Warszawa – Budapeszt, po 1945 r. więźniowie systemu stalinowskiego: Jan Freisler i Zbigniew Ryś.

Także 1 marca, o godz. 18.00 w kościele kolejowym w Nowym Sączu zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie ruszy "Marsz Niezłomnych". Kolumna przejdzie do Rynku, a następnie pod tablicę ks. Władysława Gurgacza SJ przy ul. Św. Ducha, gdzie odbędzie się apel poległych i złożenie kwiatów. Na tę uroczystość zapraszają organizacje narodowców z Nowego Sącza, m.in. Młodzież Wszechpolska.

PRZYSZOWA
28 lutego po raz pierwszy tutaj odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Topem Wilczym” Fundacji Wolność i Demokracja. Jego organizatorem lokalnym jest Zespół Szkół  w  Przyszowej i stąd także ruszy bieg. Przygotowana została trasa na dystansie: 1963 metry, będąca symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród Żołnierzy Wyklętych.

Chęć uczestnictwa w biegu można zgłaszać do dzisiaj w ZS w Przyszowej. Liczba miejsc jest ograniczona.

Biuro zawodów zostanie otwarte w niedzielę od godz. 8.00-9.30. O godz. 11.00 - otwarcie szatni dla zawodników w ZS w Przyszowej. Start biegu o godz. 12.00. Podczas wydarzenia zostanie przeprowadzona zbiórka  publiczna.

Kontakt do koordynatora: Kazimierz Pietrucha – 509371919, mlody1610@onet.eu; Robert Krasowski – 600399977, roberk2@onet.eu

TARNÓW
I Tarnowski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się w niedzielę 28 lutego. Start o godz. 11.00 Góra św. Marcina. Zawodnicy w ramach oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym poniosą ofiarę zmęczenia związaną z pokonaniem trudnej liczącej ok. 12 km górskiej trasy zimowo-crossowej.

WIERZCHOSŁAWICE
Wierzchosławickie wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i upamiętniające postać płk. Adama Boryczki będą trwały tydzień.

28 lutego o godz. 9.30-15.00 w Centrum Kultury Wsi Polskiej odbędzie się IV Młodzieżowy Turniej Judo pamięci płk. Adama Boryczki.

Z kolei 1 marca na godz. 10.00 w Centrum Kultury Polskiej Wsi zaplanowano konferencję "Tropem Żołnierzy Wyklętych", po niej spektakl "Ocalić od zapomnienia" uczniów ZSOiZ w Gromniku oraz wykłady popularnonaukowe Kajetana Rajskiego prof. Andrzeja Olejki i dr. Krzysztofa Tochmana. Następnie o godz. 13.00 odbędzie się ceremonia patriotyczna przy tablicy Andrzeja Boryczki na Domu Ludowym, a o 18.00 w Centrum Kultury Wsi Polskiej koncert barda Andrzeja Kołakowskiego (bezpłatne wejściówki na koncert można uzyskać, dzwoniąc pod nr 14 457 57 57).

4 marca o godz. 20.00 ruszy Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. CC Adama Boryczki (start i meta w Centrum Kultury Wsi Polskiej), a po nim w Centrum o godz. 22.00 odbędzie się z kolei maraton filmowy oraz turniej gier planszowych "Bohaterowie Wyklęci"

6 marca o godz. 9.30 odprawiona zostanie Msza św. w kościele parafialnym w Wierzchosławicach, a po niej o godz. 11.00 uroczyście zostanie odsłonięta tablica poświęcona płk. Adamowi Boryczce w miejscowej Szkole Podstawowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy