Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wojtek dociera do Polski

W związku z 1050. rocznicą chrztu Polski poszczególne odziały KSM tworzą filmiki, ukazujące historię Kościoła... ale jak - sami zobaczcie.

Dworzec PKP (Państwowych Koni Piastowych)
peron VI, godz. 16.38.

- Która jest godzina? - pyta Bolesław Chrobry swych współtowarzyszy.
- 16.38, Książe panie - odpowiadają giermkowie, spoglądając na klepsydrę.
- Gdzie on jest? Co on święty, że może się spóźniać... Dwa dni tu na niego czekamy.
- Panie, to norma w PKP. Tak było, tak jest... - i sami sobie dopowiedzcie...

W końcu Wojtek dociera do Polski na pola i dwór Chrobrego. Ale to już sami zobaczcie na filmiku poniżej. Świetna gra aktorska, wspaniale dobrana muzyka, dowcipne dialogi i historia... całkiem prawdziwa i choć odległa to bardzo bliska.

W ten sposób KSM chce uczyć historii. - Wiemy, że z historią bywa rożnie. Jest pewnie jednym z trudniejszych przedmiotów w szkole, stąd też wyszliśmy z inicjatywą, by poszczególne oddziały tworzyły filmiki związane z historią Kościoła w Polsce, ważnymi postaciami świętych i w ten sposób ją poznawali, uczyli jej też innych - mówi Natalia Bania, prezes KSM diecezji tarnowskiej, studentka historii. - To będzie taki nasz wkład w 1050. rocznicę chrztu Polski.

Wojtek dociera do Polski   Chrzest Mieszka I według KSM Piwniczna-Zdrój PrintScreen Młodzi kaesemowicze przygotowali już dwa filmiki. W jednym KSM z Piwnicznej-Zdroju opowiada historię chrztu Polski, w drugim KSM z Wadowic Górnych prezentuje św. Wojciecha.

Tylko na tych przykładach widać, jak młodzi potrafią się bawić historią. - Podchodzą do tego często bardzo ambitnie jak Wadowice czy Piwniczna. Czasem są to prezentacje, ale ważne, że robimy to na miarę naszych możliwości i czasu, jakim dysponujemy - komentuje prezes KSM DT.

Jak zauważa, poprzez te filmiki widać także, jak ogromny tkwi w oddziałach potencjał i w jak różny sposób można historię pokazać. Młodzi wykazują się pomysłem, kreatywnością, dowcipem. - Poznają też kolejnych ludzi, szukając związków danego świętego z miejscami w naszej diecezji - dodaje Natalia Bania.

Filmiki będą prezentowane na stronie KSM DT co dwa tygodnie, z przerwą na czas Światowych Dni Młodzieży. - Mam nadzieję, że skończymy naszą akcję do listopada, do Chrystusa Króla, by na naszym święcie patronalnym podsumować całą tę inicjatywę - mówi Natalia.

Zobaczcie filmiki

KSM Historia Polski
KSM DT
Chrzest Polski
KSM DT

Św Wojciech
KSM DT

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy