Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ratujmy świat przed złem

Przyjmijmy z wiarą i zaangażowaniem dar fatimskiego orędzia - apeluje do wiernych biskup tarnowski Andrzej Jeż.

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, 1 stycznia, we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji tarnowskiej czytany jest list pasterski biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą objawień fatimskich.

W diecezji tarnowskiej szczególnym elementem rocznicy będzie koronacja statuy Matki Bożej Fatimskiej w tarnowskiej parafii pw. św. Józefa 4 czerwca.

Biskup Andrzej Jeż przypomina w liście, że szczególnym przejawem i wyrazem macierzyńskiej troski Bożej Rodzicielki o wspólnotę pielgrzymującego Kościoła są autentyczne objawienia maryjne, które miały miejsce w historii. Dar objawień Matki Bożej w Fatimie był światłem w mroku trwającej wówczas I wojny światowej. "We współczesnym świecie, w którym nadal obecny jest wstrząsający ogrom ludzkiego cierpienia spowodowanego wojnami, terroryzmem, krzywdą i nienawiścią, a zatem bolesnymi skutkami zła i grzechu, światło orędzia fatimskiego jawi się jako wciąż aktualne wskazanie, co należy czynić, by świat ratować przed złem, a dusze ludzkie przed piekłem" - pisze do wiernych bp Andrzej Jeż.

"Gorąco zachęcam, aby w parafiach naszej diecezji kultywować wspólnotowy i indywidualny kult Niepokalanego Serca Maryi, a także zachęcać do praktykowania I sobót miesiąca i czynnego podejmowania wezwania Maryi do wynagradzania Jej Niepokalanemu Sercu za grzechy swoje i innych ludzi, zwłaszcza zatwardziałych grzeszników" - apeluje pasterz Kościoła tarnowskiego. Przypomina również, że pobożność wypływająca z orędzia fatimskiego wyraża się także poprzez tzw. nabożeństwa fatimskie, odprawiane od maja do października 13. dnia miesiąca. W wielu parafiach naszej diecezji przyjęła się ta godna polecenia praktyka i została ochoczo przyjęta przez wiernych. 

Z orędziem fatimskim związany jest również Różaniec. "Zachęcam do tworzenia w parafiach nowych Róż Różańcowych, także dla dzieci, młodzieży i młodych małżeństw. Piękną praktyką, do której warto ciągle powracać, jest rodzinna modlitwa przed obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Te dwa obrazy, wiszące obok siebie w naszych domach, ukazują relację Chrystusa i Maryi, zaś modlących się przed nimi wprowadzają w ogrom Bożej i matczynej miłości" - pisze biskup w liście.

W centrum objawień fatimskich nie znajdują się apokaliptyczne proroctwa, lecz Niepokalane Serce Maryi zatroskane o wieczne zbawienie wszystkich ludzi. "Jej trosce polecamy zapowiedziany V Synod Diecezji Tarnowskiej, który otwiera przed nami możliwość głębszej odpowiedzi na miłość Chrystusa i Maryi" - dodaje bp Andrzej Jeż.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy