Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Matka, kościół, rzeka i las przejdź do galerii

W remizie OSP odbył się I Festyn Parafialny w Borzęcinie Dolnym.

W sali remizy OSP w Borzęcinie Dolnym odbył się I Festyn Parafialny. Wcześniej mieszkańcy wsi modlili się podczas Mszy św. w miejscowym kościele parafialnym.

Po Eucharystii wszyscy przeszli do remizy, gdzie odbyła się druga część spotkania. Przed publicznością zaprezentował się najpierw chór dziecięcy „Borzęckie Słowiki”, który przedstawił program artystyczny poświęcony historii obrazu i kultu Matki Bożej Częstochowskiej. Warto podkreślić, że „Borzęckie Słowiki” istnieją już i śpiewają 25 lat.

– Do założenia chóru zachęcił mnie ówczesny dyrektor szkoły w Borzęcinie Dolnym, Józef Habura. Na początku działo się to w ramach harcerstwa. Pierwszy występ wzbudził wielkie wzruszenie słuchaczy, widziałam łzy na twarzach ludzi, którzy słuchali dzieci. Od tej pory minęło 25 lat. Dzieci mają na koncie wiele sukcesów. W 2007 r. wystąpiliśmy w ogólnopolskim konkursie „Szkoła z tradycją”, w którym zdobyliśmy drugie miejsce. W sumie przez „Borzęckie Słowiki” przeszło ponad 200 osób. Obecnie w zespole śpiewa chłopiec, którego mama również należała do „Słowików”, więc wymiana pokoleń następuje i bardzo cieszy to, że są chętni do śpiewania. Najważniejsze dla mnie jest to, jak dzieci się rozwijają, jak dzielą swoimi talentami, pasją śpiewania – mówi Cecylia Czaja, kierownik chóru od 25 lat. 

Po występie „Słowików” proboszcz parafii ks. prał. Marek Obrzut podsumował konkurs plastyczny „Moja parafia”. Pierwsze miejsce zdobyły Katarzyna i Weronika Knap.

– Nasz obraz przedstawia kościół parafialny, obraz Matki Bożej Królowej Polski, która jest naszą patronką, rzekę Usznicę i las, który tacza nas wokoło. Naszym zdaniem, to najważniejsze elementy krajobrazu parafii w Borzęcinie Dolnym. Oczywiście, najważniejszym miejscem jest kościół parafialny, gdzie gromadzi się cała nasza wspólnota. Szczególnie miło jest spotkać się w gronie rówieśników – mówią dziewczyny.

Podczas festynu odbyła się prezentacja książki historyka Lucjana Kołodziejskiego „Te Deum laudamus. 80 lat parafii NMP Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym”.

– Książka jest przede wszystkim zapisem wydarzeń, które miały miejsce w naszej parafii w związku z jubileuszem parafii – wyjaśnia Lucjan Kołodziejski. Publikacja zawiera także wiele innych ciekawych historycznie wiadomości dotyczących życia parafii i wsi Borzęcin.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy