Nowy numer 13/2024 Archiwum

Album na 100-lecie niepodległości

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości ukaże się album "Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze diecezji tarnowskiej".

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości zrodził się pomysł, aby na przykładzie świętych i błogosławionych, zwłaszcza z okresu zaborów, pokazać rolę Kościoła w zmaganiach o niepodległość. Album „Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze diecezji tarnowskiej” właśnie taki stawia sobie cel. Diecezja tarnowska jest nie tylko ziemią, która rodzi świętych i błogosławionych, ale również terenem, na którym święci i błogosławieni odbierają, poprzez licznie sprowadzane relikwie, należną im cześć.

Na terenie diecezji tarnowskiej kult świętych i błogosławionych jest bardzo rozwinięty. Potwierdza to ilość relikwii świętych i błogosławionych. Jest to blisko 250 pamiątek po wielu świadkach Chrystusa, z różnych wieków, od relikwii Krzyża Świętego począwszy, których jest około 40, aż po najliczniej reprezentowane relikwie św. Jana Pawła II, obecne w ponad 150 relikwiarzach, na bł. Karolinie Kózkównie skończywszy, czczonej w około 140 miejscach: w relikwiarzach i mensach ołtarzowych na terenie diecezji.

Album zawiera fotografie niektórych relikwiarzy wraz z podaniem miejsc kultu. Informacje na temat relikwii i relikwiarzy pochodzą z ankiety wypełnionej przez księży proboszczów poszczególnych parafii oraz z ankiet, jakie wpłynęły od wspólnot zakonnych posługujących na terenie diecezji.

Publikacja została podzielona na kilka części, co pozwala lepiej wyeksponować relikwie patronów Polski i świętych okresu zaborów, nazwanych w nim Apostołami Niepodległości. Dużo miejsca w tej publikacji poświęcono relikwiom św. Jana Pawła II - syna niepodległej Polski, który niemal wszystkich świętych i błogosławionych okresu zmagań o wolność Polski wyniósł do chwały ołtarzy. Dlatego też przy prezentacji poszczególnych świętych i błogosławionych przytoczono fragmenty homilii, głównie Jana Pawła II, które podkreślają patriotyzm i społeczne zaangażowanie świętych tego okresu.

Autor albumu dokonał również kwerendy na temat wszystkich świętych i błogosławionych, którzy w postaci relikwii przebywają na terenie diecezji. Stąd w kolejnych częściach albumu ukazani są święci i błogosławieni kanonizowani w XX i XXI wieku, a następnie święci z wcześniejszych wieków oraz relikwiarze zbiorowe. Bogato prezentuje się część zawierająca spis szczególnych świadków wiary, głównie męczenników, których relikwie znajdują się w mensach ołtarzowych.

Album ten, opracowany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jest hołdem złożonym wielu pięknym postaciom, które na co dzień pomijane milczeniem, są godne ukazania, bo bez ich duchowego, społecznego i patriotycznego zaangażowania nie byłoby wolnej, odrodzonej Polski. Jest on również upamiętnieniem przeżywanego jubileuszu w wymiarze diecezjalnym.

Bardzo budującym jest fakt, iż w upamiętnienie tej rocznicy w formie albumowej włączyli się prawie wszyscy prezydenci i starostowie z terenu diecezji tarnowskiej. Są to Fryderyk Kapinos - Prezydent Miasta Mielca, Ryszard Nowak - Prezydent Miasta Nowego Sącza, Roman Ciepiela - Prezydent Miasta Tarnowa, Ludwik Węgrzyn - Starosta Powiatu Bocheńskiego, Andrzej Potępa - Starosta Powiatu Brzeskiego, Tadeusz Kwiatkowski - Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Andrzej Reguła - Starosta Powiatu Dębickiego, Karol Górski - Starosta Powiatu Gorlickiego, Zbigniew Tymuła - Starosta Powiatu Mieleckiego, Marek Pławiak - Starosta Powiatu Sądeckiego, Roman Łucarz - Starosta Powiatu Tarnowskiego.

Niepodległość została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez Polaków, którzy najpierw stali się wewnętrznie wolni, ugruntowani w wierze, a także byli odpowiedzialni za naród. Przykładem ludzi właściwie rozumiejących wolność i zatroskanych o losy Ojczyzny są święci i błogosławieni. Dlatego poprzez kanonizacje i beatyfikacje wielu naszych rodaków, zwłaszcza z okresu zaborów, Jan Paweł II starał się nam pokazywać siłę płynącą z wiary w Chrystusa na konkretnych przykładach.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy