Nowy numer 13/2024 Archiwum

Powstanie Różańcowe

Odbywa się każdego trzynastego dnia miesiąca przy ruinach zamku w Nowym Sączu.

Grupa mieszkańców Nowego Sącza wieczorem 13 lutego już po raz 10. spotkała się przy ruinach nowosądeckiego zamku na wspólnej modlitwie różańcowej. Tak zwane Powstanie Różańcowe jest inicjatywą wspólnoty "Arka Przymierza", działającej przy parafii Ducha Świętego.

- Pomysł nie jest nasz, pochodzi od kapucyna o. Piotra Kurkiewicza, kochającego Niepokalaną. My dostosowaliśmy go jedynie do naszych warunków. Łączymy się w ten sposób także z innymi inicjatywami Różańców za Polskę, które są organizowane w różnych częściach miasta - wyjaśnia Angelika Orzechowska ze wspólnoty "Arka Przymierza", która nie tylko nazwą do Maryi nawiązuje.

Powstanie Różańcowe   Za rodziny, miasto, wpływowych, ojczyznę i pokój na świecie modlą się nawet młodsi sądeczanie Beata Malec-Suwara /Foto Gość Każdy dziesiątek Różańca to inna intencja. W czasie pierwszej uczestnicy modlą się o osobiste nawrócenie i swoje rodziny, w drugiej - za miasto, w trzeciej - za Polskę, w czwartej - za grupy i osoby wpływowe, czyli rządzących czy media, w piątej - o pokój na świecie.

- Każda z intencji ma też swojego patrona, który pomaga nam się modlić. Sami nie dalibyśmy rady - dodaje z uśmiechem Angelika.

W pierwszej przyzywany jest św. Jan Paweł II, w drugiej - św. Kinga i Małgorzata, "odpowiedzialne" za miasto i Ziemię Sądecką, w trzeciej - patronowie Polski św. Stanisław ze Szczepanowa, św. Stanisław Kostka, św. Andrzej Bobola i Królowa Polski Maryja, od wpływowych jest św. Maksymilian Maria Kolbe, a od pokoju na świecie św. Faustyna. Wspólnota przygotowuje także rozważania każdej tajemnicy, które dotykają bieżącej sytuacji społecznej czy gospodarczej.

- Wszystko to jest odpowiedzią na wezwanie Maryi z Fatimy, by 13 dnia miesiąca modlić się na Różańcu - zauważa Angelika Orzechowska.

Powstanie Różańcowe   Wspólnota "Arka Przymierza" zaprasza do wspólnej modlitwy także mieszkańców miasta Beata Malec-Suwara /Foto Gość Dlaczego modlitwa odbywa się przy ruinach zamku? - Dawniej tu biło serce miasta, było to również miejsce wpływu, miejsce historyczne. Mamy poczucie, że przez ten Różaniec Maryja też chce odnawiać korzenie tożsamości, zamek jest symbolem korzeni miasta. Chcemy odnawiać jego korzenie, jak i korzenie wiary - wyjaśnia dziewczyna.

Wspólnota "Arka Przymierza" spotka się w każdy wtorek o 20.00 w salce przy parafii Ducha Świętego. Skupia na stałe ok. 25-30 osób w młodym wieku. Jej opiekunem jest ks. Krzysztof Pietruszkiewicz SJ. Cztery filary wspólnoty to Maryja, Duch Święty, uwielbienie i Słowo Boże. - Z tych źródeł wynikają cele naszej działalności i cotygodniowej formacji - mówi Angelika.

"Arka Przymierza" podejmuje też wiele inicjatyw w ciągu roku jak chociażby modlitwa w intencji kapłanów. Mężczyźni należący do niej w każdą sobotę wychodzą na taras widokowy na Woli Kroguleckiej, gdzie 6.00 rano odmawiają Różaniec.

W piątek 15 lutego zapraszają do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu na Mszę św. z modlitwą o uzdrowienie za wstawiennictwem św. Charbela, z uczczeniem jego relikwii i namaszczeniem olejem. Przed liturgią można będzie składać kartki z imionami osób potrzebujących modlitwy, w intencji których odprawiana będzie Eucharystia.

Msze te będą sprawowane cyklicznie w trzecie piątki miesiąca o godz. 18.00. Pół godziny wcześniej odmawiany będzie Różaniec.

Więcej o Wspólnocie "Arka Przymierza" będzie można przeczytać w tarnowskim dodatku do Gościa Niedzielnego, który ukaże się na niedzielę 3 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy