Nowy numer 17/2024 Archiwum

Najpiękniejsza szopka w diecezji

Tak uznali internauci w konkursie młodzieżowej telewizji Synaj.tv.

Szopki w naszych kościołach to coroczna tradycja. Mogą być różne pod względem wielkości i kreatywności.

Pomysłowością wykazali się także twórcy bożonarodzeniowej szopki w parafii Biadoliny, która zwyciężyła w tegorocznym konkursie na najładniejszą szopkę.

Konkurs został zorganizowany przez młodzież zaangażowaną w Synaj.tv a głosy można było oddawać na portalu społecznościowym. W konkursie zgłoszono 30 szopek. Po zaciętej rywalizacji zwycięska szopka otrzymała prawie 1600 głosów.

- Cieszymy się, że to właśnie nasza szopka została zauważona i doceniona. Cieszy nas przede wszystkim to, że w głosowanie zaangażowała się cała wspólnota parafialna. Głosowali parafianie ale także ich rodziny, krewni i znajomi z Polski i z zagranicy - mówi ks. Marcin Duś, wikariusz parafii a zarazem współtwórca.

Szopka w Biadolinach ma również wymowę eucharystyczną.   Szopka w Biadolinach ma również wymowę eucharystyczną.
ks. Marcin Duś

Szopka urzeka swym wyglądem i prostotą. Ma także swoją symbolikę. - Co roku staramy się, aby szopka miała także przesłanie. Tegoroczna umiejscowiona została przy utworzonej specjalnie tylnej części domu, obok schodów. Przez drzwi i okno widać palące się wewnątrz światło, to znak, że mieszkańcy są w domu jednak drzwi są zamknięte. Aby przyjąć Zbawiciela trzeba otworzyć drzwi i w pokorze zejść po schodach, aby adorować Nowonarodzonego. Obok żłóbka w przegrodzie znajduje się chleb. To nawiązanie do nazwy Betlejem, które oznacza ,,Dom chleba” a zarazem to zwrócenie uwagi na wymiar Eucharystii. Każdy może przyjść do szopki, do której prowadzi droga. Doszli nią pastuszkowie oraz Mędrcy ze Wschodu i każdy, kto tylko chce może przyjść by oddać pokłon Bożej Dziecinie, ale trzeba na tę drogę wejść. Obok szopki znajduję się także studnia, to znak, że Jezus, Źródło Życia może nie tylko nakarmić nas Eucharystią, ale także zaspokoić pragnienie słowem Bożym - tłumaczy ks. Marcin. Nagrodą za najładniejszą szopkę będzie krótki reportaż nakręcony przy udziale pomysłodawców i parafian.

Na podium znalazły się jeszcze kaplica dojazdowa pw. św. Kingi w Janczowej (parafia w Siedlcach) oraz sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej k. Limanowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy