Nowy numer 13/2024 Archiwum

Droga Krzyżowa na szczawnicką Golgotę

Krzyż na Bryjarce w Beskidzie Sądeckim od 150 lat jest miejscem pielgrzymek kuracjuszy, którzy z pielgrzymowaniem wiążą nadzieję na powrót do zdrowia.

W Szczawnicy 10 lipca odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa na Bryjarkę, organizowana od 18 lat przez Pieniński Oddział Związku Podhalan. Przewodniczył jej kapelan Związku ks. Grzegorz Salamon.

Droga Krzyżowa na szczawnicką Golgotę   Droga Krzyżowa rozpoczęła się przy kaplicy w Parku Górnym. Archiwum Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan

- Krzyż na Bryjarce w Beskidzie Sądeckim od zawsze był miejscem pielgrzymek kuracjuszy, którzy już od przeszło 150 lat przyjeżdżają do uzdrowiska leczyć nadwątlone zdrowie. Wiążą z pielgrzymowaniem nadzieję na powrót do zdrowia - zauważa Elżbieta Wiercioch, prezes Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan.

Pierwszy krzyż na Bryjarce wykonał 7 sierpnia 1866 roku miejscowy stolarz Ignacy Zwoliński. Był on zrobiony z drzewa, pomalowany pokostem i zaopatrzony żelaznym wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego. Przetrwał do 10 lipca 1902 roku, kiedy to złamała go burza. Dokładnie 10 lipca 1902 roku mieszkańcy Szczawnicy ufundowali nowy, wykonany przez tę samą firmę, która stawiała krzyż na Giewoncie. Umieszczono na nim tablicę z informacją: „Na miejscu dawnego drewnianego krzyża 1866 roku wzniesionego 10 lipca 1902 roku przez burzę złamanego Goście oraz Obywatele Szczawniccy krzyż ten czcząc, w nim godło naszego zbawienia wznoszą. In Cruce Salus”.

Pierwsza Droga Krzyżowa na Bryjarkę odbyła się w 2002 roku w 100. rocznicę postawienia krzyża. Pielgrzymi trakt wiedzie ścieżką przez las, gdzie na drzewach i głazach skalnych umieszczono wtedy metalowe krzyże stacji drogi krzyżowej. W roku Światowych Dni Młodzieży z inicjatywy ludzi dobrej woli zastąpiono je kamiennymi obeliskami, na których zamocowano metalowe krzyże i numery kolejnych stacji. Zostały poświęcone 16 września 2016 roku.

Droga Krzyżowa na szczawnicką Golgotę   Pielgrzymi trakt wiedzie ścieżką przez las, gdzie na kamiennych obeliskach zamocowano metalowe krzyże i numery kolejnych stacji. arch. Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan

- Krzyż ten przypomina, jak nasi przodkowie lgnęli do krzyża świętego. Dziś ma on dla nas takie samo znaczenie, jakie miał dla naszych dziadów. Ludzie dalej szukają w nim pociechy, nadziei, ratunku - mówi pani prezes.

To nie jedyna okazja, kiedy mieszkańcy Szczawnicy w zorganizowany sposób udają się do krzyża na Bryjarce. Okazja ku temu jest także 2 kwietnia - w rocznicę śmierci papieża Polaka, oraz z inicjatywy młodzieży podczas dni krzyżowych we wrześniu.

Szczawnicki oddział Akcji Katolickiej z kolei prowadzi zbiórkę pieniędzy na renowację krzyża na Bryjarce, rozprowadzając cegiełki na ten cel podczas dorocznego kiermaszu książek, który jest organizowany przy kościele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy