Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dzieci utracone w diecezji tarnowskiej

Eucharystie, pochówki, poświęcenie pomnika, konferencja i wspólna modlitwa rodzin po stracie składają się na tegoroczne obchody Dnia Dziecka Utraconego.

Dzień Dziecka Utraconego przypada dzisiaj 15 października. Obchody tego dnia poprzez organizację wydarzeń, mających na celu pomóc rodzicom po stracie dziecka, w dużej mierze organizowane będą w najbliższy weekend.

Bochnia

Parafia św. Pawła Apostoła w Bochni zaprasza dziś - 15 października - do wspólnej modlitwy o godz. 17 przy pomniku Dziecka Utraconego na cmentarzu św. Rozalii, a następnie na różaniec w kościele i Mszę za rodziców, którzy utracili swoje dzieci. Pomnik ten powstał w 2013 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z parafii św. Pawła Apostoła i pierwszym w diecezji tarnowskiej pomnikiem dziecka utraconego.

Z kolei 19 października 2020 na cmentarzu komunalnym Łychów w Bochni odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych w okresie od IV 2020 r. do IX 2020 r. Pogrzeb rozpocznie się o godz. 10 w kaplicy cmentarnej, skąd kondukt pogrzebowy przejdzie do Grobu Dzieci.

LOKALIZACJA GROBU: Cmentarz Komunalny Łychów, sektor IX, rząd 1, nr grobu 4.

Brzesko

W czwartek w Dzień Dziecka Utraconego parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku zaprasza do kościoła parafialnego na Mszę św. o godz.18 wszystkich, którzy chcą się modlić za dzieci, które odeszły całe życie za wcześnie, za ich rodziców i bliskich.

Dębica

Pochówek ok. 100 nienarodzonych dzieci odbędzie się po raz pierwszy w niedzielę 18 października na cmentarzu komunalnym przy ul. Wielopolskiej w Dębicy. Poprzedzi go Msza św. o godz. 13 w kościele Miłosierdzia Bożego sprawowana w intencji tych, którzy doświadczyli utraty dziecka w wyniku poronienia czy przedwczesnego porodu.

Organizacja pochówku to inicjatywa Dębickiego Hospicjum Domowego, które m.in. w ten sposób chce uczcić 100. rocznicę urodzin swojego patrona św. Jana Pawła II. Wiceprezes hospicjum Krystyna Wolska zaprasza do udziału we Mszy św. i pochówku przede wszystkim rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka. Będą oni mogli także dokonać symbolicznego pochówku swoich utraconych dzieci. Przed Eucharystią będą oni mogli napisać ich imiona na przygotowanych karteczkach. Mogą je również przesłać wcześniej na adres mailowy: hospicjum.debica@op.pl. Wszystkie zostaną złożone przed ołtarzem, a po Mszy do mogiły z urną z prochami dzieci.

Planuje się, by kolejne pochówki dzieci martwo urodzonych i pozostawionych w dębickim szpitalu odbywały się dwa razy do roku. W pierwszą niedzielę po 25 marca, kiedy obchodzony jest Dzień Świętości Życia, i w niedzielę po 15 października, kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.

Limanowa

W tym mieście pochówek dzieci martwo urodzonych i pozostawionych w limanowskim szpitalu odbywa się co roku na cmentarzu komunalnym w Limanowej w przededniu Wiosennego Dnia Zmarłych, który obchodzony jest w tym mieście w czerwcu. Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych do mogiły zbiorowej odbył się w Limanowej w 2008 roku.

Mielec

Pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w mieleckim szpitalu powiatowym odbędzie się na cmentarzu komunalnym w Mielcu w środę 21 października o godz. 13. Grobowiec dzieci utraconych znajduje się w centralnym i widocznym miejscu nowej części cmentarza w kwaterze dziecięcej. Ceremonii pogrzebowej będzie przewodniczył ks. Bogusław Połeć, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu.

Pierwszy pochówek dzieci utraconych odbył się w Mielcu w czerwcu 2018 roku. Zgodnie z ustawą odbywają się one tam dwa razy do roku - w okolicach dnia 25 marca (Zwiastowanie Pańskie) i 15 października (Dzień Dziecka Utraconego).

Nowy Sącz

W niedzielę 18 października na cmentarzu Gołąbkowskim w Nowym Sączu przy grobie dzieci utraconych o godz. 14 odbędzie się wspólna modlitwa rodziców po stracie dziecka. Uroczysty pochówek dzieci martwo urodzonych i pozostawionych w sądeckich szpitalach odbył się tam w lipcu tego roku. Do wspólnego grobu złożono tam 70 dzieci zmarłych przed urodzeniem.

Jak ważne i potrzebne jest to miejsce dla rodziców po stracie dziecka, przekonuje ks. prał. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu, zauważając, że na tym grobie ciągle palą się znicze.

Grób dzieci utraconych na sądeckim cmentarzu powstał w 2007 roku z inicjatywy Zakładu Pogrzebowego z ul. Śniadeckich. Pierwszy pochówek dzieci utraconych odbył się tu w 2010 roku.

Tarnów

Pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach odbędzie się także na cmentarzu w Tarnowie-Mościcach 18 października. Poprzedzi go Msza św. o godz. 15 w kościele w Tarnowie-Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci.

- Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu - mówi Joanna Sadowska, prezes Fundacji SPES, z której inicjatywy powstał na mościckim cmentarzu pomnik i grób dziecka utraconego.

Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św. Uczestnicy spotkają się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach, skąd uroczyście przejdą na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Do wspólnego grobu zostanie złożonych 87 ciał dzieci.

Z okazji Dnia Dziecka Utraconego tarnowska fundacja SPES organizuje także ogólnopolską konferencję online, zapraszając do udziału w niej personel medyczny, rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka i ich bliskich.

Konferencja pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym” odbędzie się 20 października o godz. 16. Spotkanie rozpocznie się prelekcją prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: „Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym. Rola hospicjum perinatalnego.” Po krótkiej przerwie dr n. med. Agnieszka Stembalska przybliży temat „Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu”. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie: https:// fundacjaspes.pl/wydarzenia,id=91.

Tuchów

Z kolei na tuchowskim cmentarzu w sobotę 17 października zostanie poświęcony Pomnik Dziecka Utraconego. Odbędzie się także pierwszy pochówek dzieci, które zmarły przed narodzeniem i zostały pozostawione w tuchowskim szpitalu.

Pomnik powstał przy współpracy dwóch tuchowskich parafii. Projekt pomnika wykonała Ewa Fleszar z Tuchowa. Przedstawia skrzydła anioła, które unoszą do nieba dziecko znajdujące się jeszcze w łonie matki.

Uroczystości pod przewodnictwem bpa Leszka Leszkiewicza rozpoczną się 17 października o 9.30 w kaplicy cmentarnej w Tuchowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy