Nowy numer 17/2024 Archiwum

Młodzieżowa Szkoła Animatora już po półmetku

Uczestniczy w niej aż 43 młodych ludzi z całej diecezji tarnowskiej. Z ich opinii wynika, że to "cudowne i rozwijające doświadczenie".

Poszczególne panele Młodzieżowej Szkoły Animatora tym razem Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży prowadzi po raz pierwszy we współpracy z innymi grupami zrzeszającymi młodzież diecezji tarnowskiej. Uczestnicy mają już za sobą trzeci panel z pięciu. W tej edycji miał on charakter rekolekcji. Rekolekcje Królestwa poprowadzili Młodzi na Progu.

- Te konkretne rekolekcje powstały z myślą właśnie o młodych posługujących w swoich grupach. Wszystko - począwszy od motywu przewodniego, przez metody, aż po tematy i wykorzystane obrazy - zostało skomponowane tak, by nastoletni animatorzy mogli się w tym przejrzeć jak w lustrze - tłumaczy Aleksandra Małochleb, odpowiedzialna za rekolekcje z ramienia Młodych Na Progu.

Jakie wrażenia mają sami uczestnicy Młodzieżowej Szkoły Animatora? - Ten panel MSA był czymś, czego jeszcze nigdy wcześniej nie doświadczyłam. Taka forma pogłębienia relacji z Bogiem była cudownym doświadczeniem. Szczególnie podczas niektórych zadań zdołałam przemyśleć wiele z mojego życia oraz zrozumieć wiele moich emocji. Oczywiście nadal mam wiele pytań, ale ufam, że utrzymując więź z Bogiem, On - w swoim czasie - udzieli mi na nie odpowiedzi. Panel rekolekcyjny rozwinął mnie i moją więź z Nim, a jako animator zamierzam pomóc innym tę relację nawiązać i rozwinąć - mówi Jadwiga Mąka, uczestniczka z parafii w Starej Wsi.

Do większej współpracy z Bogiem zapraszał animatorów również bp Artur Ważny, który odwiedził uczestników podczas rekolekcji w starosądeckiej Opoce. Zachęcając ich do działania z Panem, mówił młodym, że "często mamy marzenia na miarę swoich lęków, a Bóg z kolei daje nam marzenia na miarę naszych serc". - Odważ się marzyć z Bogiem! - zachęcał, a w oparciu o słowo Boże pokazał drogę ich powołania jako animatorów.

Rekolekcje poprowadzili Młodzi na Progu, którzy współtworzą od tego roku inicjatywę MSA. - We współpracy ważne jest podzielenie się tym, co najlepsze, poszerzanie horyzontów. Młodzieżowa Szkoła Animatora jest naszym wspólnym dziełem, dziełem całej diecezji. Stawiamy nie tylko na praktyczne przygotowanie animatorów do wypełniania swojego powołania, ale także na dbanie o ich sferę duchową - wspaniale pomogły w tym rekolekcje przeprowadzone przez Młodych na Progu - podkreśla Dominika Kukułka, szefowa sztabu MSA.

Szkolenie MSA adresowane jest do młodych, którzy ukończyli 16. rok życia, należą do różnego typu parafialnych wspólnot młodzieżowych lub noszą się z zamiarem powołania takowej. MSA pomaga w większym zaangażowaniu młodych świeckich przy parafii. Po szkoleniu wracają do swoich wspólnot z konkretnymi narzędziami pomagającymi im efektywnie współpracować ze swoimi rówieśnikami, kapłanami w parafii oraz całą społecznością parafialną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy