Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zmarł ks. Władysław Szczebak

Historyk sztuki. Znawca i tropiciel zapomnianych, a niegdyś słynących łaskami sanktuariów na terenie diecezji tarnowskiej.

O śmierci ks. prał. Władysława Szczebaka poinformowało Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, którego przez wiele lat kapłan był dyrektorem, a zarazem autorem pierwszej jego monografii. Historyk sztuki zmarł w nocy, w wigilię dzisiejszej uroczystości Narodzenia NMP, głównej patronki diecezji. Miał 93 lata.

Ksiądz Władysław Szczebak urodził się 16 września 1929 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 9 maja 1954 roku. Doktorat uzyskał w 1995 roku w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Przez wiele lat pełnił funkcję prefekta i wykładowcy historii sztuki sakralnej i ochrony zabytków kościelnych w Wyższym Seminarium Duchownym i na Wydziale Teologicznym w Tarnowie.

Ponadto był długoletnim dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, a także diecezjalnym konserwatorem zabytków oraz przewodniczącym diecezjalnej Komisji Sztuki Kościelnej. Kapelan Jego Świątobliwości. Pełnił również funkcję sędziego prosynodalnego Sądu Diecezjalnego w Tarnowie.

Nade wszystko znawca i tropiciel zapomnianych, a niegdyś słynących łaskami wizerunków głównie Matki Bożej na terenie diecezji tarnowskiej, o czym napisał książkę zatytułowaną "Zapomniane sanktuaria". Wiele kościołów na terenie diecezji zawdzięcza mu koncepcje wystroju i wyposażenia wnętrza.

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym...

INFORMACJA O POGRZEBIE:

Wprowadzenie ciała śp. Ks. Władysława do kościoła parafialnego w Smęgorzowie odbędzie się w sobotę (10 września) o godz.10. Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Smęgorzowie zostanie odprawiona w sobotę (10 września) o godz. 14, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu. 

Ks. dr Władysław Szczebak urodził się 16 września 1929 roku w Smęgorzowie, jako syn Józefa i Marii z domu Dryzno. Egzamin dojrzałości złożył w 1949 roku w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 9 maja 1954 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Bochnia – św. Mikołaja (od 23 września 1954 roku) i Gorlice – Narodzenia NMP (od 20 lipca 1959 roku do 30 września 1962 roku). W latach 1962 - 1968 odbył studia specjalistyczne z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1995 roku uzyskał stopień naukowy doktora.

 Od roku 1968 do roku 1980 był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, a w latach 1968 – 2004 prowadził wykłady z historii sztuki sakralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Od 1968 roku do 1997 roku był dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Ponadto pełnił też obowiązki diecezjalnego konserwatora zabytków, przewodniczącego diecezjalnej Komisji Sztuki Kościelnej, członka Komisji Episkopatu Polski do spraw sztuki sakralnej i sędziego Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Od 2017 roku zamieszkał w parafii Smęgorzów w charakterze rezydenta.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 11 października 1968 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, w dniu 29 grudnia 1971 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto, a w dniu 8 listopada 1992 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy