• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Biesiada z apetytem

  Grzegorz Brożek/GN

  dodane 22.08.2012 10:56

   

   

  Smak domowych potraw, tradycyjne produkty prosto z grządki, ale i nowatorskie dla kubków smakowych połączenia. Wszystko tradycyjnie w Siedlcu koło Bochni.

   

   

  Od 14 lat w Artystycznej Dolinie w Siedlcu koło Bochni odbywa się Biesiada Agroturystyczna. W tym roku odbyła się 19 sierpnia. - Zaczęliśmy organizować tę formę letniego spotkania wtedy, kiedy zaczynały funkcjonować w Polsce i w naszym bocheńskim regionie gospodarstwa agroturystyczne, kiedy mieszkańcy miast zaczęli chętniej wyjeżdżać na wieś. Chcieliśmy pokazać potencjał wsi bocheńskiej – mówi Danuta Niemiec, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Łapczycy. Najpierw chodziło o promocję miejsc zakwaterowania. Przy okazji jednak organizatorzy postanowili organizować konkurs potraw regionalnych, by pokazać potencjalnym turystom, czego mogą posmakować na wsi. - Od 4 lat robimy tematyczny konkurs. W minionym czasie panie prezentowały wariacje gastronomiczne na temat naleśnika, ziemniaka, pieroga, a w tym roku mamy święto kapusty – dodaje D. Niemiec.

  Na stoiskach przygotowanych przez 20 wystawców, głównie koła gospodyń wiejskich z ziemi bocheńskiej, można było posmakować m.in. krokiecików z kapustą, kotletów z kapusty, żeberek w kapuście, racuchów z kapustą, klopsów z kapustą, bagietki z pastą z czerwonej kapusty, obok oczywistych bigosu czy pierogów z kapustą. - Niektóre są zupełnie nowe, ale inne to tradycyjne smaki polskiej wsi. Staramy się wracać do korzeni – tłumaczy Danuta Niemiec. Tradycyjnie biesiadę odwiedziły tłumy zarówno mieszkańców, jak i gości spędzających w regionie wakacje.

  Potrawy oceniało jury w składzie: siostra Anastazja Pustelnik (przewodnicząca), Anna Biernat, Helena Augustyńska i Piotr Czekaj.

   

  I miejsce:

  KGW Lipnica Dolna,

  II miejsce:

  KGW „Brzeźnickie Gosposie”,

  III miejsce:

  Zespół Szkół w Dąbrowicy

  Stowarzyszenie Ziemi Strzeleckiej „Złoty Kłos” – Strzelce Wielkie

  KGW „Warkocz Tarłówny” z Dębna

  KGW Wola Batorska

  KGW Siedlec

  KGW „Wesołe Kumoszki’ z Moszczenicy

  KGW i Świetlica Wiejska w Cikowicach

  «« | « | 1 | » | »»
  Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu

  Biesiada Agroturystyczna w Siedlcu

  WIARA.PL DODANE 22.08.2012

  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół