27 kwietnia przedstawiciele Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej zebrali się na dorocznym spotkaniu modlitewno-formacyjnym.
Przeżywany obecnie rok duszpasterski w Polsce pod hasłem „Być solą ziemi” i trwający Rok Wiary stały się inspiracją do tego, aby miejscem spotkania prawie pół tysiąca członków stowarzyszenia była kopalnia soli w Bochni.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. odprawiona w kaplicy św. Kingi pod przewodnictwem ks. Jana Bartoszka, kościelnego asystenta diecezjalnego AK, koncelebrowana przez kilkunastu księży asystentów dekanalnych i parafialnych stowarzyszenia.
W homilii ks. Bartoszek odniósł się do słów Jezusa: „Wy jesteście solą ziemi; wy jesteście światłem świata”, skierowanych do Jego uczniów, a więc i do nas. – Oświeceni słowem Pana możemy i powinniśmy odbijać to światło dla innych, podobnie jak księżyc odbija światło słońca po jego zachodzie. Ustanowienie nas światłem i solą odbywa się w chrzcie św. – Chrystus przychodzi do nas i czyni z nas swoją świątynię. Naszym zadaniem jest pozwolić rozbłysnąć światłu Chrystusa z wnętrza Jego świątyni, aby mógł poprzez nas objawiać się innym i przekazywać im swoją miłość – mówił.
Mszy św. przewodniczył ks. Jan Bartoszek, asystent diecezjalny AK
Archiwum AK
– Żyjąc prawdziwie naszym chrześcijańskim powołaniem: przekazując światło, radość, miłość otrzymane od Jezusa, przekonujemy innych, że tylko On może nadać sens życiu, dać odwagę do życia, moc do powstania – dodał.
Ks. Jan Bartoszek, wyjaśniając, co oznacza bycie światłem świata, przypomniał fragment pierwszego czytania (Dz 13,44-52): „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi. Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli”.
Kaznodzieja wezwał do ożywienia wiary, by nie utracić smaku, nie zwietrzeć jako chrześcijanie. Nauczyć się „tracić czas” dla Pana Jezusa: często uczestniczyć w Eucharystii, adorować Najświętszy Sakrament, czytać Słowo Boże – trwać przy Bogu z wiarą, że jest to najważniejsza sprawa w naszym życiu.
Podziękowania i nominacje dla członków AK
Archiwum AK
Po Eucharystii Barbara Hałas, prezes POAK par. św. Pawła Apostoła w Bochni podziękowała księżom asystentom za odprawienie Mszy św. i przywitała w imieniu gospodarzy wszystkich przybyłych. Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Bożena Kwitowska podziękowała Członkom ustępującego Zarządu DIAK, m.in. sprawującemu funkcję prezesa DIAK przez prawie 15 lat Wacławowi Prażuchowi. Wręczyła również nominacje nowo wybranym Członkom Zarządu DIAK.
Następnie uczestnicy spotkania udali się na poczęstunek, a po nim wyruszyli pod opieką przewodników na trasy turystyczne, zwiedzając bocheńską kopalnię soli, powstałą w 1248 roku. Imponująco prezentuje się w niej podziemna ekspozycja multimedialna; zwiedzanie ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w oprowadzaniu pomagają wirtualnie polscy królowie i żupnicy genueńscy. Materiały filmowe wyświetlane na wkomponowanych w naturalną solną scenerię holoekranach sprawiają wrażenie, jakby sól wydobywano tuż obok zwiedzających.
Spotkanie rozpoczęła Msza św.
Archiwum AK
Najciekawszym jednak obiektem jest kaplica św. Kingi, w której odbywały się uroczystości. Początkowo była niewielką wnęką, wydrążoną w 1747 r. (obecnie to część prezbiterium). O niepowtarzalnej urodzie jej wnętrza – obok dwóch ołtarzy, XIX-wiecznych rzeźb z soli w prezbiterium oraz wykutych w ociosach nawy ambony i malowniczej kawerny z szopką betlejemską, decyduje również efektowna budowa geologiczna stropu z wstęgowym, naturalnym ornamentem warstw soli białej i anhydrytów.