Bp Andrzej Jeż ustanowił nowe sanktuarium w diecezji tarnowskiej.
W kościele parafialnym w Dobrej odbyła się uroczystość ogłoszenia nowego sanktuarium w diecezji tarnowskiej. O 15.30 licznie zgromadzeni wierni odmówili Różaniec. O 16.00 ministranci, lektorzy, Dziewczęca Służba Maryjna oraz kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji powitało w drzwiach świątyni bp. Andrzeja Jeża. Pasterza diecezji w imieniu uczestników uroczystości witali przedstawiciele parafii i ks. proboszcz Zbigniew Smajdor. – Kult Matki Bożej Szkaplerznej trwa w Dobrej od wielu wieków. Promotorem kultu było i jest Bractwo Szkaplerzne, które tutaj narodziło się już na początku XVII wieku. Dziś znakiem czci i ufności względem Maryi są także liczne Msze św. zamawiane przez wiernych z intencją o uzdrowienie, nawrócenie przez wstawiennictwo Matki Bożej Szkaplerznej – mówił ks. proboszcz na początku uroczystości.
Po rozpoczęciu Eucharystii kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. dr Adam Nita odczytał dekret biskupa tarnowskiego ustanawiający kościół parafialny w Dobrej sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. – Wymowa szkaplerza jest zatem bardzo doniosła. Jedna jego część opada na naszą pierś, okrywa nasze serce. Oznacza w ten sposób, że nasze serca mają bić wespół z sercem Maryi, w rytmie bicia Jej Niepokalanego Serca; przypomina, że nasze serca mają bić dla Chrystusa i dla bliźnich; że mają być otwarte na natchnienia Ducha Świętego, tak, jak było na nie otwarte serce Maryi z Nazaretu. Druga część szkaplerza opada na nasze barki, na plecy. Symbolicznie oznacza to, że nasze trudy, nasze wysiłki, nasze cierpienia i nasze osobiste krzyże winniśmy łączyć z trudami i cierpieniami Maryi – Tej, która szła wiernie za Chrystusem od betlejemskiej groty aż po szczyt Golgoty – wyjaśniał w homilii biskup. Na zakończenie życzył, by nowe sanktuarium w diecezji przyczyniło się do umocnienia czci Matki Bożej oraz promocji pobożności związanej ze szkaplerzem. – Niech rozrasta się kult Matki Bożej Szkaplerznej w Jej tutejszym cudownym wizerunku. A wszyscy przybywający przed Jej oblicze niech doznają duchowej pociechy oraz doświadczają umacniającej siły płynącej od Jezusa Chrystusa – na którego Maryja wskazuje jako na Drogę, Prawdę i Życie – powiedział bp Jeż.
Radości z ogłoszenia nowego sanktuarium nie kryli mieszkańcy Dobrej, a także duchowni pochodzący z tej wspólnoty. – Nie zapomnę chwili przyjęcia szkaplerza w dniu mojej I Komunii św. Cieszę się, że spełniło się pragnienie poprzedniego ks. proboszcza Władysława Taraska, żeby w Dobrej było sanktuarium maryjne. Pamiętam, jak po jego śmierci ubierałem go w kapłańskie szaty. Nie trzeba było szukać szkaplerza, który nosił, i różańca, z którym się nie rozstawał. Te dwa znaki pobożności maryjnej jeszcze mocniej zrosły się z moim życiem od tamtej chwili – mówi ks. dr Jerzy Smoleń. – U mnie w domu wszyscy nosili szkaplerz, a ja nigdzie się bez niego nie wybieram – dodaje ks. Stefan Kulik, najstarszy kapłan rodak z Dobrej.
Cudowny obraz w Dobrej przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem Jezus przekazującą św. Szymonowi Stockowi szkaplerz. Po prawej stronie widnieje postać fundatora obrazu ks. Juraszewskiego, proboszcza w Dobrej. Główny odpust w parafii jest obchodzony 16 lipca.
Posłuchaj ogłoszenia nowego sanktuarium. Dekret bp. Andrzeja Jeża czyta ks. dr Adam Nita, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie:
dobra ogloszenie sanktuarium
Ks. Zbigniew Wielgosz /GN