• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Dei Regno Servire rozdane

  Joanna Sadowska

  dodane 24.11.2013 13:45

  Od kilku lat w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata biskup tarnowski przyznaje medale Dei Regno Servire (z łac. służyć królestwu Bożemu).

  Otrzymują je osoby będące autentycznymi świadkami wiary i budowniczymi królestwa Bożego w diecezji tarnowskiej. W tym roku otrzymało je 26 osób. Uroczystość odbyła się przed południem w tarnowskiej katedrze.

  – Jest to dowód uznania za dzieło urzeczywistniania Królestwa Bożego na tym świecie – obecnym, dotykalnym. Medal ten jest także symbolem tej nagrody, którą Bóg przygotował w niebie dla każdego, kto pełni Jego wolę. Obyśmy wszyscy mogli ją osiągnąć – mówił w homilii pasterz Kościoła tarnowskiego.

  Wśród nagrodzonych jest Mieczysław Kras, były wiceburmistrz miasta i gminy Tuchów i starosta Powiatu Tarnowskiego. – Jest to przepiękane wyróżnienie podkreślające ostatnie lata pracy. Do ostatniej chwili nie wiedziałem, że dostanę medal, jestem więc trochę zaskoczony, ale tym bardziej jest mi miło. Znalazłem się w gronie osób i stowarzyszeń około kościelnych, które na co dzień starają się o umocnienie wiary katolickiej w społeczeństwie. Przez ostatnie 25 lat reprezentowałem władzę świecką i zawsze w swojej pracy społecznej i samorządowej  starałem się wplatać wątek religijny, bo taka jest nasza wiara – dodał M. Kras.

  Nagrodzonym towarzyszyło wielkie wzruszenie. – Dwadzieścia lat pracy w muzeum, a trzydzieści lat w kurii minęło bardzo szybko. Jestem ogromnie zaskoczony tym medalem, do tego jeszcze złotym. To dla mnie najwyższe wyróżnienie – podkreślał Bogusław Marszałek z parafii Bazyliki Katedralnej w Tarnowie, przewodnik w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie. – Nie jestem w stanie nic powiedzieć, tak jestem wzruszona – mówiła Maria Mikulska z Nowego Wiśnicza. Pani Maria jest matką trzech kapłanów diecezji tarnowskiej – ks. Pawła Mikulskiego, proboszcza z Zakliczyna, ks. Andrzeja Mikulskiego proboszcza ze Zgłobic i ks. Jacka Mikulskiego, proboszcza z Mszanki. – Modlę się za nich codziennie, za wszystkich kapłanów, za cały Kościół – dodaje.

  Poniżej prezentujemy sylwetki nagrodzonych diecezjan.

    Złoty medal odbiera Janusz Górecki z Woli Rzędzińskiej
  Joanna Sadowska /GN
  Złote

  Janusz Górecki – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej (oddany sprawom Kościoła tak w wymiarze parafialnym jak i diecezjalnym, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, skarbnik zarządu diecezjalnego Akcji Katolickiej, zaangażowany w organizację Diecezjalnego Forum Ruchu i Stowarzyszeń Katolickich, nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, inicjator charytatywnych festynów parafialnych, redaktor pisma „Nasza Parafia”).

  Mieczysław Kras – parafia św. Jakuba Starszego Ap. w Tuchowie (były wiceburmistrz miasta i gminy Tuchów i starosta Powiatu Tarnowskiego, aktualnie doradca Burmistrza Tuchowa, wspierał prace przy kaplicy w Mesznej Opackiej jak i dzieła charytatywne prowadzone w parafii, przyczynił się do założenia przy parafii Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych, dobry i pobożny parafianin)

  Bogusław Marszałek – parafia Bazyliki Katedralnej w Tarnowie (od 20 lat przewodnik w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, solidny, uczynny, odznaczający się prawością życia).

  Maria Mikulska – parafia Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu (matka trzech kapłanów diecezji tarnowskiej, od wielu lat bardzo zaangażowana w życie parafialne).

  Elżbieta Obrzut – parafia Narodzenia NMP w Krużlowej (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i członek Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej, zaangażowana w działalność Rady Duszpasterskiej i Caritas, co roku organizuje akcje pomocy dla dzieci z biednych i wielodzietnych rodzin, przykładna matka i babcia).

  Antoni Szyszka – parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie (był bardzo zaangażowany w prace związane z budową kościoła parafialnego, aktualnie czynny członek parafialnego oddziału Akcji Katolickiej i Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, redaktor biuletynu parafialnego „Dobry Pasterz”, administrator strony internetowej parafii oraz Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej).

  Srebrne

  Zofia Bielatowicz – parafia Matki Bożej Anielskiej w Dębicy (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej oraz dekanalnej rady Akcji Katolickiej, od dwóch lat prowadzi spotkania formacyjne z młodzieżą gimnazjalną przygotowującą się do bierzmowania, wspiera parafię i klasztor sióstr służebniczek w prowadzeniu spraw księgowych, otwarta na współpracę z innymi wspólnotami parafialnymi).

  Halina Borowska – parafia św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, zaangażowana w działalność Caritas, założycielka Klubu Seniora, autorka różnych inicjatyw społecznych i duszpasterskich tak w parafii jak i w dekanacie).

  Stanisław Chytaj – parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie (aktywnie działa w parafialnym oddziale Akcji Katolickiej i parafialnym oddziale Caritas, brał czynny udział w budowie kościoła parafialnego, wspiera różne inicjatywy duszpasterskie w parafii, od lat czuwa nad parafialną zbiórka makulatury, a zebrane w ten sposób środki przeznaczane są na pomoc misjonarzom w Afryce).

  Tadeusz Gwiżdż – parafia Matki Bożej Wniebowziętej w Wojakowej (prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, zaangażowany również na forum diecezjalnym, członek Rady Duszpasterskiej, przewodnik pielgrzymek kalwaryjskich).

  Alicja Lipa – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy - Latoszynie (wieloletnia członkini Rady Parafialnej podejmująca wiele inicjatyw na rzecz wspólnoty parafialnej, zelatorka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, członkini parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, jako nauczycielka dba o postawy chrześcijańskie i patriotyczne wśród młodzieży).

  Tomasz Podlasek – parafia Matki Bożej Anielskiej w Dębicy (wieloletni członek Rady Duszpasterskiej, zaangażowany w Duszpasterstwo Ludzi Pracy, organizator autokarowych pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę, od wielu lat działa w parafialnej poradni rodzinnej, od dziecka jest aktywnym członkiem Liturgicznej Służby Ołtarza).

  Brązowe

  Maria Babicz – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku (inicjatorka szkoły katolickiej w Brzesku, zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Młodzieży „Wzrastanie”).

  Maria Kociołek – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku (inicjatorka szkoły katolickiej w Brzesku, zaangażowana w działalność Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Młodzieży „Wzrastanie”).

  Jan Kusiak – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku (inicjatorka szkoły katolickiej w Brzesku, zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Młodzieży „Wzrastanie”).

  Janusz Mastek – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku (inicjatorka szkoły katolickiej w Brzesku, zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Młodzieży „Wzrastanie”).

  Antoni Patulski – parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła w Brzesku (inicjatorka szkoły katolickiej w Brzesku, zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Młodzieży „Wzrastanie”).

  Genowefa Gryglewska – parafia Matki Bożej Anielskiej w Dębicy (prezes parafialnego oddziału Caritas, wieloletnia członkini Rady Parafialnej i Rady Gospodarczej, od dwóch lat prowadzi spotkania formacyjne z młodzieżą gimnazjalną przygotowującą się do bierzmowania).

  Stanisława Kołodziej – parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu (przełożona tercjarskiej wspólnoty karmelitańskiej, zaangażowana w sprawy parafii, daje dobry przykład życia rodzinnego i religijnego).

  Zygmunt Kosiba – parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy - Latoszynie (nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, wieloletni członek Rady parafialnej, życzliwy, serdeczny i zawsze gotowy do pomocy).

  Eugeniusz Kołodziej – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej (nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, członek Rady Duszpasterskiej, zelator męskiej Róży Różańcowej, zaangażowany w działalność parafialnej orkiestry dętej, przykładny ojciec, chętny do pomocy, pobożny).

  Grażyna Grzegorczyk – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej (od wielu lat zaangażowana w liczne inicjatywy parafialne, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, a także parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej i Caritas).

  Stanisław Jachowicz – parafia Narodzenia NMP w Krużlowej (należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, zaangażowany w liczne inicjatywy parafialne, szczególnie w troskę o piękno i wystrój kościołów, był czynnie zaangażowany przy budowie kościołów w Krużlowej i w Starej Wsi).

  Tomasz Korus – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Woli Rzędzińskiej (nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, udziela się w parafialnej orkiestrze dętej, należy do parafialnej Rady Duszpasterskiej, przykładny i pobożny ojciec).

  Władysław Sukiennik – parafia pw. św. Jakuba Starszego Ap. w Tuchowie (był członkiem Rady Duszpasterskiej, zaangażowany w działalność Akcji Katolickiej, jako artysta rzeźbiarz zajmuje się rzeźbieniem, konserwowaniem i odnawianiem zabytkowych krzyży, ołtarzy, figur i innych rzeczy poświęconych Bogu)

  Michał Zelek – parafia Matki Bożej Wniebowziętej w Wojakowej (od 25 lat bardzo gorliwie i sumiennie pełni posługę kościelnego).

  Na temat odznaczonych medalami Dei Regno Servire będzie można przeczytać także w Gościu Tarnowskim na następną niedzielę (1.12.2013)

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół