• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Św. Jakubie, prowadź!

  Ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 16.02.2014 03:30

  W Brzesku zainaugurowano comiesięczne Msze św. w intencji pielgrzymów idących do Santiago de Compostela.

  W Brzesku zainaugurowano comiesięczne Msze św. w intencji pielgrzymów idących do Santiago de Compostela. – Będą one odtąd odprawiane każdego 25 dnia miesiąca na pamiątkę wspomnienia św. Jakuba za wszystkich, którzy aktualnie wędrują szlakami jakubowymi w Polsce i Europie. Ten zwyczaj staje się coraz bardziej powszechny we wszystkich kościołach pw. św. Jakuba w Polsce i Europie, zwłaszcza w tych, które leżą na szlaku pielgrzymkowym. Na tym szlaku, który rozpoczyna się w Korczowej, na granicy z Ukrainą, znajduje się także nasza fara brzeska. Szlak ten, via regia, kończy się w Santiago de Compostela, do którego z Brzeska jest prawie 3 tys. 800 kilometrów – mówi ks. prał. Józef Drabik, proboszcz parafii św. Jakuba i NMP Matki Kościoła w Brzesku.

  Pierwszą Mszę św. za pielgrzymów idących szlakami jakubowymi odprawił bp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP. – Jesteśmy Kościołem, to znaczy ludem pielgrzymującym do królestwa niebieskiego. Prowadzą nas tam święci, a pośród nich św. Jakub, ale także ci, którzy opisują duchową geografię naszej ojczyzny. Ten duchowy szlak zaczyna się w Gnieźnie u św. Wojciecha, a kończy się w Krakowie, u św. Stanisława – mówił w homilii kaznodzieja. Bp Polak podkreślił, że zadaniem wierzących jest zauważanie podczas pielgrzymki życia drugiego człowieka. – Nie idziemy kilka metrów nad ziemią, ale pośród bolesnych nieraz spraw tego świata – dodał hierarcha. Wędrowanie powinno odbywać się w pośpiechu, to znaczy przez jak najlepsze wykorzystanie daru czasu, który już nie powraca. – Śpieszmy się kochać ludzi… – przypomniał słowa ks. Twardowskiego bp Polak.

  W kościele św. Jakuba, w starej gotyckiej części, znajduje się główny ołtarz poświęcony patronowi najstarszej parafii w mieście. Brzeska fara posiada również relikwie św. Jakuba. Główne uroczystości ku czci patrona parafii i miasta odbywają się 25 lipca. Ma wówczas miejsce procesja ulicami Brzeska. Ołtarz św. Jakuba służy codziennie do wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu.   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół