• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Rodzina to źródło

  GB

  dodane 01.10.2014 12:12

  Parafia Nowe Rybie zorganizowała sympozjum o rodzinie, wpisując się w nurt modlitwy przed Synodem Biskupów.

  Papież Franciszek zwrócił się z prośbą do Kościoła o modlitwę w intencji rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów dotyczącego rodziny. Dlatego też parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego, przy współpracy Urzędu Gminy Limanowa, wpisując się w nurt modlitwy, zorganizowała 27 i 28 września sympozjum społeczno-religijne pt. „Rodzina miejscem kształtowania wiary”. Tematyka wykładów podjęta w czasie sesji naukowej dotyczyła troski o rodzinę we współczesnym świecie.

  Prelegentów i gości przywitał proboszcz ks. Kazimierz Basista zwracając uwagę na wartość rodziny we współczesnym świecie oraz odczytując tekst modlitwy w intencji Ojców Synodu. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Limanowa Pan Władysław Pazdan zwracając uwagę na problemy i trudności współczesnej rodziny oraz ukazując statystykę i demografię rodziny w gminie Limanowa.

  Pierwszym prelegentem sympozjum był ks. dr Władysław Szewczyk, który wygłosił wykład pt. "Zaufanie dziecka do rodziców a prazaufanie religijne do Pana”, wskazując na wyjątkowe znaczenie, jakie ma wartość zaufania w rodzinie. Następnie ks. dr hab. Marek Kluz zwrócił uwagę na problemy dzieci i młodzieży w epoce komórki oraz komputera. Ks. dr Józef Młyński ukazał zaś rolę świadectwa i autorytetu jako czynników funkcjonowania rodziny. Zauważył, że współcześnie obserwuje się osłabienie autorytetu ojca i matki w rodzinie oraz upadek autorytetów w społeczeństwie. Prelegent wskazał, że autorytetu i świadectwa nie można otrzymać, rodzi się on wraz z postawą rodziców i daje poczucie szczęścia w rodzinie. Ostatnim punktem niniejszej sesji był dwugłos państwa Elżbiety i Antoniego Ziębów, którzy podzielili się osobistym doświadczeniem jak być dziadkiem i babcią w rodzinie.

  Przemawia ks. dr Józef Młyński   Przemawia ks. dr Józef Młyński ug.limanowa.pl W kolejnym dniu podczas wszystkich Mszy św. kazania wygłosił ks. dr Władysław Szewczyk podkreślając potrzebę troski o rodzinę i pomocy rodzinie w sytuacji jej trudności i dramatów życiowych. Ponadto na sympozjum dzieci ze Szkoły Podstawowej rysowały portret swojej rodziny. Zwiedzanie galerii rysunków odbyło się po główniej Mszy św. Ostatnim punktem sympozjum był montaż słowno-muzyczny grupy aktorskiej z Mysłowic pt.  „Uczyń mnie drewnem” 

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół