• facebook
  • Newsletter
  • rss
  • Znów walczą o zdrowie kobiet

    js

    dodane 10.10.2014 11:39

    Od lat październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego Amazonki zaczynają kolejną akcję.

    – Od lat październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego właśnie teraz zaczynamy kolejną akcję Dębica Dębiczankom – mówi Marzena Mordarska-Czuchra, szefowa Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka.

    – Znów chcemy namawiać kobiety, aby badały się, bo to najskuteczniejsza metoda walki z rakiem. Do naszego grona trafiła niedawno 28-letnia dziewczyna. Kilkanaście miesięcy temu zdiagnozowano u niej raka piersi. Między bajki można włożyć teorie, że choroba ta dotyka panie po 50. roku życia. A niestety dopiero pacjentki w tym wieku mają prawo do bezpłatnej mammografii. Chcemy powiedzieć kobietom: Idźcie się badać nawet gdy macie dopiero 25 lub 30 lat i róbcie to regularnie co roku. Nawet jeśli musicie za to zapłacić  – dodaje.

    Akcję wspiera dębiczanin Tomasz Puzon, karateka. – To świetna sprawa, co robią te kobiety – mówi. – Zawsze chętnie będę brał udział w ich działaniach bo wiem, jak podstępną chorobą jest rak. Moja kuzynka Hania zmarła na raka piersi. Teraz odeszła Ania Przybylska. To były ciepłe i pełne życia osoby, mogły jeszcze wiele dobrego zrobić. Te dwa płomienie zgasły przedwcześnie. Dziś jedyną skuteczną formą walki z rakiem jest jego wcześnie wykrywanie. Wtedy jest do pokonania. Tak można ocalić wielu ludzi – muszą tylko pójść się przebadać. Jednak wiele kobiet boi się diagnozy i dlatego unika badań.

    Tomasz Puzon podkreśla, że również faceci powinni brać odpowiedzialność za swoje kobiety. –  Jeśli ją kochasz, to powinieneś dbać o jej zdrowie. Namów ją na badania, chociaż może się ona ich bać. Idź z nią i bądź przy niej, wspieraj ją. Może właśnie w ten sposób uratujesz osobę, która jest dla ciebie najważniejsza na świecie – zachęca.

    Akcja Dębica - Dębiczankom to drugie już przedsięwzięcie tego typu zorganizowane w mieście przez dębickie Amazonki. Podobnie jak w ubiegłym roku polega ona na docieraniu do kobiet z prostym przesłaniem: badajcie się. – To przynosi efekty – mówi Teresa Szostak. – W taki sposób, właśnie poprzez banner wiszący na ogrodzeniu w pobliżu Urzędu Miejskiego w Dębicy, do badań została skłoniona Małgosia Wilk. Okazało się, że jest chora. Została bohaterką naszej drugiej książki “Nieustraszone”. Jest jedną z nas – opowiada.

    Badanie dla osób poniżej 50 roku życia jest płatne. W zależności od miejsca, gdzie się je wykonuje jest to koszt 80-100 zł w przypadku mammografii i ok. 50 zł w przypadku USG. – Zdajemy sobie sprawę, że czasem nie jest łatwo w domowym budżecie znaleźć taką sumę. Ale, aż nadto mamy przykładów, gdy takie badania po prostu ratują życie – mówi Grażyna Guzik z Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka.

    Rak piersi to choroba bardzo podstępna. Może latami rozwijać się bezobjawowo, a gdy są już pierwsze symptomy często bywa za późno lub leczenie jest bardzo trudne. – U mnie rak piersi został zdiagnozowany w czerwcu 2012 roku - wspomina Marzena Mordarska-Czuchra. – Został wykryty na w miarę wczesnym etapie, ale i tak musiałam przejść bardzo ciężkie leczenie onkologiczne – dodaje.

     

     

     

    «« | « | 1 | » | »»

    Zobacz także

    Komentowanie dostępne jest tylko dla .

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół