Nowy numer 18/2024 Archiwum

Wiara w nauce Apostoła Pawła. Od wiary do credo

Stawanie się chrześcijaninem dokonuje się przez przyjęcie wiary.

Uzupełnieniem kwestii wiary, która jest darmowym darem Boga jest tekst Listu św. Jakuba (szczególnie Jk 2,14-26), w którym obok wiary zostaje podkreślona także konieczność uczynków – działania uczniów Chrystusa.

Myśląc o Liście św. Jakuba[5]trzeba pamiętać, iż św. Jakub nie analizuje dokładnie stosunku wiary do „uczynków” przed „usprawiedliwieniem” (Rz 3,28; Ga 2,16), ale podaje wskazania o charakterze parenetycznym. Prawdziwy uczeń Chrystusa winien być aktywny; jego zaś wierze winny towarzyszyć czyny, gdyż w jedynego Boga wierzą także i demony i drżą (Jk 2,19). Sama wiara, wskazuje św. Jakub – nie wystarcza. Konieczna jest także postawa. Prawdziwa wiara manifestuje się w cierpliwości (Jk 1,3), w czynnej miłości bliźniego (Jk 2,15-17), w gościnności (Jk 2,25). O prawdziwej wierze świadczy także nieustanny kontakt z Bogiem w tajemnicy ufnej modlitwy (Jk 1,6; 5,15) oraz w pobożności (Jk 1,27; 2,22).

Czytając List św. Jakuba trzeba pamiętać, iż pierwszorzędnym celem tego pisma nie było głoszenie Ewangelii, nie było nim również pogłębienie istniejących prawd wiary ani dalsze pouczanie dogmatyczne. Autor listu pragnie wskazać drogę poprawnego postępowania chrześcijańskiego, które weryfikuje się w urzeczywistnianiu Prawa wolności. Warto także zwrócić uwagę, iż List św. Jakuba nie orzeka, że „człowiek będzie usprawiedliwiony przez uczynki”, ale że „Człowiek będzie usprawiedliwiony z uczynków, a nie z samej wiary” (Jk 2,24). Zatem akcent spoczywa wyraźnie na słowie „samej”. Jakub pisze, że nie można mówić o wierze martwej, o wierze bez uczynków. Pisząc zaś o uczynkach Jakub ma na myśli Miłość Boga i bliźniego (por. Mk 12,31). Wiara, jak podkreśla św. Jakub, znajduje swoją pełnię, swoje dopełnienie, swoją realizację w miłości.

« 4 5 6 7 8 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl