Nowy numer 19/2024 Archiwum

Jezus w Świątyni (Łk 2,41-52)

Poniższa lectio divina jest propozycją medytacji łukaszowego opisu pobytu Dwunastoletniego Jezusa w świątyni jerozolimskiej oraz wydarzeń które nastąpiły po odnalezieniu Jezusa i powrocie do Nazaretu.

II. Meditatio – spojrzenie i przemyślenie siebie w świetle słowa Bożego

Medytacja, to czas baczniejszego spojrzenia na siebie. To czas spojrzenia na moje miejsce w poznanej i zgłębionej historii.
Jest to czas ponownego czytania i zastanawiania się, jak to słowo odnosi się do mojego życia. W tej części naszej medytacji będzie więcej ciszy, więcej przyglądania się sobie samemu i swojemu życiu.

Moje świętowanie i świątynia

Żydzi potrafili i potrafią rzeczywiście świętować. Dla każdej rodziny czas Paschy, ale i czas innych świąt zawsze czasem szczególnym. Czasem poświęconym Bogu i drugiemu człowiekowi. Czasem poświęconym szczególnie rodzinie. Jak wygląda moje świętowanie? Jak wygląda mój czas niedzieli – czas dnia Pańskiego? Czy jest to rzeczywiście dzień poświęcony Bogu i mojej rodzinie, przyjaciołom, znajomym? Czy niedziela może być dniem zakupów? Czasem gubionym w marketach? Czym dla mnie jest przykazanie: pamiętaj, abyś dzień święty święcił?

Ciekawe, że niezwykle ważnym podczas Paschy było opowiadanie o historii wyjścia – było czytanie i opowiadanie Biblii. Czy w moim domu jest zwyczaj czytania Biblii? Czy w moim domu jest zwyczaj rozmawiania o sprawach wiary? Czy w ogóle w moim domu jest czas na rozmowę?

Uczta Paschalna to wielka modlitwa każdej rodziny. Modlitwa dostojna, pełna godności. Modlitwa wolna od pośpiechu i pustych pospiesznych, bezmyślnie wypowiadanych słów. Jaka jest moja modlitwa? Czy uczę moich bliskich modlitwy? Czy sam jestem wzorem modlitwy?

Izrael był dumny ze swojej świątyni – z miejsca gdzie mieszkał ich Pan. Jezus także spieszył do domu Ojca. Każdy Izraelita z wielką troską myślał o świątyni – miejscu gdzie mieszka Pan. Moja troska o świątynię? Czym jest dla mnie ten Boży dom? Czy wierzę, że tam mieszka Pan? Czy mam w zwyczaju przyjść, by być, by trwać na modlitwie przed Panem?

« 16 17 18 19 20 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl