• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Znawcy myśli

  ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 11.04.2015 10:00

  W Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy po raz trzeci odbył się wojewódzki finał Olimpiady Myśli Jana Pawła II.

  Olimpiada jest organizowana od siedmiu lat. W tym roku hasłem konkursu były słowa św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

  Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy k. Dębicy po raz trzeci gościł finalistów wojewódzkiego etapu olimpiady. Uczniowie pisali test w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

  Do Brzeźnicy zjechało w sumie 50 uczestników wraz ze swymi opiekunami z różnych szkół województwa podkarpackiego.

  – Bardzo się cieszę, że mogłam jako nauczyciel pomagać uczniom w poznawaniu nauczania Jana Pawła II. Należę do pokolenia JP2 i tym większa jest chęć, by dzieciom, młodym, którzy nie poznali już naszego papieża za jego życia, przybliżyć jego postać – mówi s. Karoliana Buksa, służebniczka dębicka, nauczyciel religii w Brzeźnicy.

  Uczniowie musieli się zapoznać z nauczaniem Jana Pawła II skierowanym do młodych. – To były m.in. przemówienia z Toronto, ale także z pielgrzymek do Polski. Materiał był bardzo ciekawy i z pewnością łatwiejszy niż w poprzednich latach, ponieważ to były treści skierowane właśnie do młodych. Ponadto uczestnicy olimpiady musieli się zapoznać z książką Jana Pawła II „Dar i tajemnica” – dodaje siostra.

  Przed ogłoszeniem wyników konkursu jego uczestnicy spotkali się z prof. Jerzym Riegierem, który jako student należał do tak zwanego „Środowiska”, czyli młodych skupionych wokół ks. Karola Wojtyły w czasach jego posługi w duszpasterstwie akademickim. – Otrzymaliśmy niezwykły dar spotkania z człowiekiem, księdzem, który chciał i potrafił słuchać młodych. Uczył nas wrażliwości na piękno przyrody, na świat Boga i drugiego człowieka – wspominał prof. Riegier, opowiadając o ks. Karolu Wojtyle jako turyście i kapłanie, o wyprawach z nim w góry i na kajaki.

  Pierwsze miejsce w grupie uczniów gimnazjum zajęła Maria Drozd z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy. – Teksty, które czytaliśmy, przygotowując się do olimpiady, były bardzo ciekawe, przystępne, wiele można było się dowiedzieć o tym, co mówił do młodych, i co nie straciło dzisiaj na wartości. Najbardziej utkwiło mi w pamięci powiązanie cywilizacji miłości z młodymi, którzy są przyszłością narodu. Od nas wiele zależy – podkreśla Maria.

  Z kolei zwyciężczynią w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych została Anna Kawałek z Liceum Ogólnokształcącego ss. prezentek w Rzeszowie im. Jana Pawła II. – Zainteresowała mnie tematyka, ponieważ dużo było tekstów papieża ze Światowych Dni Młodzieży, a przecież za rok sami będziemy takie dni przeżywać w Polsce. Pomocne dla mnie były słowa – hasło olimpiady „Nie lękajcie się!”, ponieważ to przesłanie jest mi teraz bardzo potrzebne w obliczu codziennych problemów i trudności – mówi Anna.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół