• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Nawrócenie do umiłowania krzyża

  js, br. Tomasz Bil CSsR, br. Arkadiusz Buszka CSsR

  dodane 04.07.2015 09:00

  Trzeci dzień odpustu tuchowskiego, przeżywany pod hasłem „Nawracajmy się do umiłowania krzyża”, stał pod znakiem pielgrzymek osób chorych i niepełnosprawnych, pracowników służby zdrowia, Caritas i DPS-ów oraz Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.

  Z całej Polski do Tuchowa przybyły z pielgrzymką Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy św. przewodniczył ks. bp Stanisław Salaterski.

  W kazaniu mówił o Sercu Jezusa przepełnionym miłością, którą pragnie On obdarowywać każdego człowieka. Winniśmy nawracać się do umiłowania krzyża na wzór Maryi, która znak męki Chrystusa nosiła w swym sercu od spotkania z Symeonem.

  Biskup mówił o tym, że nawrócenie do umiłowania krzyża wyraża się m.in. w trosce o ten święty znak, w ciągłym staraniu o godne przyjmowanie sakramentów świętych, a także w posłuszeństwie: Wyrazem nawrócenia do umiłowania krzyża jest posłuszeństwo papieżowi i Magisterium Kościoła, dzięki czemu serce człowieka może przemieniać się na wzór Serca Jezusowego.

  Po południu plac sanktuaryjny wypełniły osoby chore i niepełnosprawne, wraz z ich rodzinami i opiekunami. O 14.45 siostry józefitki poprowadziły koronkę do miłosierdzia Bożego, po niej odbyła się Eucharystia.

  Mszy św. przewodniczył ks. infułat Władysław Kostrzewa, wikariusz sądowy tarnowskiej kurii diecezjalnej. W swoim kazaniu mówił m.in. o naszym dziecięcym odniesieniu do Maryi.

  - Ona nigdy dziecka nie opuści - przypominał kaznodzieja - zawsze pocieszy, wesprze i doda otuchy. Nawiązywał też do znaku chrystusowego krzyża, znajdującego się w centrum trzeciego dnia odpustowego. Cierpienie, jakiego doznajemy w życiu, może być źródłem darów Bożych nie tylko dla nas, ale też dla innych, jeśli będziemy się o to modlić.

  Ks. infułat w słowach skierowanych do chorych powołał się na przykład spotkanej przez niego kobiety, która ciężką chorobę znosiła ze spokojem. Cieszyła się ona z tego, że może cierpieć dla Chrystusa. Kazanie skierowane do pielgrzymów stanowiło przypomnienie, że cierpienie, które jest samo w sobie złe, zjednoczone z krzyżem Jezusa Chrystusa ma moc przemiany świata na lepsze.  Po Mszy Świętej ks. infułat przeszedł pomiędzy wiernymi z Najświętszym Sakramentem i błogosławił ich na trudy choroby. Było to wymownym znakiem, że Chrystus chce iść pomiędzy utrudzonych i wspomagać ich w cierpieniu.

  Po nieszporach o 18.00 o. Józef Szczecina CSsR przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił kazanie dla pielgrzymujących do Tuchowa pracowników służby zdrowia oraz „Caritasu” i DPS-ów.

  W sobotę odbędą się pielgrzymki kolejarzy o 11.00 i leśników, myśliwych oraz pracowników parków krajobrazowych o 18.30.

  Szczególnym punktem dnia będzie sprawowana o 15.00 Msza Święta z udziałem dzieci, która zakończy się specjalnym błogosławieństwem najmłodszych uczestników odpustu. Tej Eucharystii przewodniczył będzie o. Janusz Sok, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.

  W ramach „Wieczoru Maryjnego” o 20.00 odbędzie się modlitwa różańcowa na sanktuaryjnych dróżkach.

    Odpust tuchowski gromadzi pielgrzymów z całej diecezji
  Tomasz Bil
    Trzeciego dnia plac sanktuaryjny wypełniły osoby chore i niepełnosprawne
  Tomasz Bil

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: ODPUST, TUCHÓW

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół